Бургдорф (Волфенбител)

Бургдорф (германски: Burgdorf) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Бургдорф
Црква во Бургдорф
Црква во Бургдорф
Грб на Бургдорф
Бургдорф is located in Германија
Бургдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Бадекенштет
Месни единици 5
Градоначалник Бернд Брандес (ДХС)
Основни податоци
Површина 24,06 км2
Надм. височина 106 м
Население 2.208 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38272
Повик. бр. 05347
Портал www.baddeckenstedt.de
Местоположба на Бургдорф во рамките на округот Волфенбител
Карта
Координати 52°09′0″N 10°13′0″E / 52.15000° СГШ; 10.21667° ИГД / 52.15000; 10.21667Координати: 52°09′0″N 10°13′0″E / 52.15000° СГШ; 10.21667° ИГД / 52.15000; 10.21667

ГеографијаУреди

Општината Бургдорф се наоѓа западно од слободниот град Залцгитер, источно-североисточно од ридскиот масив Форхолц и северно од ридскиот масив Лихтенберге. Се наоѓа северно од Бадекенштет, како и североисточно од Холе и јужно од Зелде, кои се наоѓаат соседниот округ Хилдесхајм.

Општински единициУреди

Општината е поделена на следниве единици:

  • Бургдорф со Бургдорф кај Остерлинде
  • Берел
  • Хоенасел
  • Нордасел
  • Вестерлинде

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди