Холе (германски: Holle) — село и слободна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 15 километри југоисточно од Хилдесхајм и 15 километри западно од Залцгитер.

Холе
Црква во Холе
Црква во Холе
Грб на Холе
Холе is located in Германија
Холе
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Градоначалник Клаус Хухтхаузен (СДП)
Основни податоци
Површина 61,15 км2
Надм. височина 116 м
Население 6.936 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 113 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31188
Повик. бр. 05062
Портал www.holle.de
Местоположба на Холе во рамките на округот Хилдесхајм
Карта
Координати 52°5′30″N 10°9′30″E / 52.09167° N; 10.15833° E / 52.09167; 10.15833Координати: 52°5′30″N 10°9′30″E / 52.09167° N; 10.15833° E / 52.09167; 10.15833

ГеографијаУреди

Холе се наоѓа помеѓу Форхолц на север, Лихтенберге на исток и Хајнберг на југоисток. Долините на реките Инерсте и Нете и шумските области околу ридските масиви го обликуваат пејзажот на општината.

Општински единициУреди

Општината Холе се состои од местата Астенбек, Дернебург, Грасдорф, Хакенштет, Херзум, Хенекенроде, Холе, Лутрум, Силиум, Зедер, Зотрум и Волденберг. Најголемо место е Холе.

Место Жители[2]
Холе 2.825
Зотрум 831
Грасдорф 823
Херзум 738
Силиум[A 1] 711
Дернебург[A 2] 570
Хакенштет 462
Лутрум 362
Хенекенроде 58
Зедер 38
Општина Холе 7.418
  1. со местото Волденберг
  2. со местото Астенбек
  • сост.: 30 ноември 2017

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)
  2. Einwohnerzahlen der Ortsteile der Gemeinde Holle, abgerufen am 27. Dezember 2017

Надворешни врскиУреди