Бојана Стаменов

Бојана Стаменов (24. јун 1986, Белград) србија е џез и блуз пејачка.На широката јавност и станла познат апо учеството во шоу програмот Ја имам таленат!. Ја претставувала Србија на избору за Песму Евровизије на натпреварот за Песна Евровизије 2015. во Виена, каде го завземала 10. место.

Бојана Стаменов
Биографски податоци
Родено имеБојана Стаменов
Роден(а)24 јуни 1986
ПотеклоБеоград
Жанровисоул, џез, -RnB, фанк, електроника
ЗанимањаПејачка

КариераУреди

Бојана со пеење се занимава од својата седма година. Завршила три одсеци во средњото музичко училиште – за гитара, лаута и ренесансно пеење. Учествувала во третата сезона на талент шоуто програма Ја имам таленат! кое се емитувало на РТС од ноември 2011. до март 2012. годинљ, а каде во финалето го завземала 4. место.[1][2] Била учесничка на фестивалот и манифестациите како што се -{београдски Beer Fest}-, Руњићеве вечери во Сплит, -{Foam Fest}- во Београд, -{Cantat таленти}- во Нови Сад, Улица отвореног срца во Беолраду...

Во 2011. година гостува во представите за деца во белградскиот Театар "Бошко Буха" Белград.

Избрана е за кандидат за српски представник на натпреварот за Песна за Евровизије 2015.. На Србија на избору за Песму Евровизије 2015. 15 февруарија 2015 испеа песнара под насловот „Цео свет је мој“, од композиторот Владимир Граиќ и авторот на текстот Леонтина Вукомановиќ.[3] Ги победилаДаница Крстиќ и Алекса Јелиќ, и ја претсавувала Србија на натпреварот, одржан во Виена од 19. до 23 мај.[4] Со освоени 53 поени, Стаменов го зазела десетото место.[5]

Бојана на 13 јуниго одржа својот прв солистички концерт, во белградскиот Сава центар.[6]

ДискографијаУреди

СингловиУреди

НаводиУреди