Болград (украински: Болград; бугарски и руски: Болград; романски: Bolgrad) е мал град во Одеска област во југозападниот дел на Украина, во историскиот реон Буџак. Болград е главен град на Болградскиот реон. Број на жители според пописот од 2015 година - 15.499.

Болград
град
Градското собрание во Болград
Градското собрание во Болград
Знаме на БолградГрб на Болград
Болград is located in Украина
Болград
Болград
Координати: 45°40′2″N 28°36′46″E / 45.66722° СГШ; 28.61278° ИГД / 45.66722; 28.61278
основан1821
Површина
 • Вкупна94 км2 (36 ми2)
Надм. вис.&1000000000000007500000075 м
Население (2015)
 • Вкупно15,499
 • Густина164,6/км2 (4,260/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски броеви во Украина68700—706
Повик. бр.+380-4846

Историја уреди

 
Катедрала „Св. Преображение“ во Болград, 1938 година

Болград бил основан во 1821 година од Бесарапските Бугари, а по наредба на генералот Иван Инзов кого жителите на Болград го сметаат за „Основач на нашиот град“.[1] Болград станал дел од Молдавија во периодот од 1856 до 1859 година, на Романија од 1859 до 1878 година, од 1918 до 1940 година, и од 1941 до 1944 година, пред да биде заземен од СССР, како дел од територијата на Украинската Советска Република, а денес е во рамките на Украина.

Демографија уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1930 14.280—    
1941 10.713−25.0%
2001 17.353+62.0%
2011 (est.) 15.479−10.8%

Во околината на Болградскиот дистрикт најмногу живеат Бугари (околу 61%). Жителите го сметаат градот Болград за неофицијален гчавен град на бесарабискиот историски реон Буџак.

Стопанство уреди

Од 1920 година, Болград има индустрија на јаглен.[2]

Образование уреди

 
Средно училиште во Болград

Средното училиште во Болград „Георги Сава Раковски“ е основано во 1858 година, и е најстаро средно училиште Бугарската преродба.[3][4]

Познати личности уреди

Наводи уреди

  1. Куемжи, Мария, Болградский Историко-Этнографический Музей (Bolhrad, Odes'ka Oblast, Ukraine; Фонд им. И.Н. Инзова, 2007)
  2. Kaba, John (1919). Politico-economic Review of Basarabia. United States: American Relief Administration. стр. 27.
  3. Манолова, Надя; Красимира Табакова (2008). „150 години Болградска гимназия“ (бугарски). Държавна агенция за българите в чужбина. Архивирано од изворникот на April 11, 2009. Посетено на 2009-10-19.
  4. „Болградска гимназия „Свети свети Кирил и Методий"“. Българска енциклопедия А-Я (бугарски). БАН, Труд, Сирма. 2002. ISBN 954-8104-08-3. OCLC 163361648.
  5. (ru)Одесса и Бессарабия архитектора Мельникова. - Одесса будущего, 09.05.2022