Бекедорф (германски: Beckedorf) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Бекедорф
Црквата во Бекедорф
Црквата во Бекедорф
Бекедорф во рамките на Германија
Бекедорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Линдхорст
Градоначалник Дитер Вал (СДП)
Основни податоци
Површина 9,83 км2
Надм. височина 60 м
Население 1.463 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 149 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31699
Повик. бр. 05725
Местоположба на Бекедорф во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°20′39″N 9°19′0″E / 52.34417° СГШ; 9.31667° ИГД / 52.34417; 9.31667Координати: 52°20′39″N 9°19′0″E / 52.34417° СГШ; 9.31667° ИГД / 52.34417; 9.31667

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Бекедорф се наоѓа на северниот раб од Бикеберг, директно на сојузниот автопат Б65 помеѓу Штатхаген и Бад Нендорф.

Општински единициУреди

Кон општината припаѓа Шахт Бекедорф (со посебен поштенски број 31698).

Соседни општиниУреди

Почнувајќи од североисток надесно општината се граничи со градовите Бад Нендорф и Роденберг, општината Апелерн, градот Штатхаген, како и општините Хојерсен и Линдхорст.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди