Апелерн (германски: Apelern) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Апелерн
Црква во Апелерн
Црква во Апелерн
Грб на Апелерн
Апелерн is located in Германија
Апелерн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Роденберг
Месни единици 6
Градоначалник Андреас Келе (СДП)
Основни податоци
Површина 24,6 км2
Надм. височина 81 м
Население 2.432 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 99 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31552
Повик. бр. 05043
Местоположба на Апелерн во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°17′25″N 9°20′14″E / 52.29028° СГШ; 9.33722° ИГД / 52.29028; 9.33722Координати: 52°17′25″N 9°20′14″E / 52.29028° СГШ; 9.33722° ИГД / 52.29028; 9.33722

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се наоѓа во долината Дајстер-Зинтел, западно од сојузниот автопат Б2 кај Лауенау и јужно од Роденберг. Низ местото поминува потокот Рисбах, кој се влива во Роденбергер Ауе.

Општински единициУреди

Општината се состои од местата:

  • Апелерн со станбените места Апелерн и Ризенмиле
  • Грос Хегесдорф
  • Клајнхегесдорф
  • Лирен со Ребрухсмиле
  • Рајнсдорф
  • Золдорф

Соседни општиниУреди

Соседни општини се: Бекедорф, градот Роденберг, општините Лауенау, Поле и Ауетал, како и градот Штатхаген.

ИсторијаУреди

Постоењето на Апелерн е документирано во 1162 година, кога била подигната црквата. Името означува „на јаболкница“ и постојат јаболкници во паркот на дворецот Минхаузен и денес. Во саксонски времиња (околу VIII и IX век), Апелерн бил црковно и судско средиште. Кон крајот на XII век, црквата била главна црква на Букигау.

Како многу села во Германија, неговата историја е тесно поврзана со локалното благородништво. Последните 300 до 400 години, благородничките семејства Минхаузен и Хамерштајн оставиле трага на селото.

ЗнаменитостиУреди

Градби вредни за посета во селото се:

  • Главната црква изградена околу 1162 година
  • Замок Минхаузен (1561)
  • Замок Хамерштајн (1590)

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди