Јембке (германски: Jembke) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Јембке
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Јембке
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Јембке
Грб на Јембке
Јембке is located in Германија
Јембке
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Болдекер Ланд
Градоначалник Хенинг Шулце (ДХС)
Основни податоци
Површина 14,57 км2
Надм. височина 57 м
Население 1.999 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 137 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38477
Повик. бр. 05366
Местоположба на Јембке во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°29′50″N 10°45′36″E / 52.49722° N; 10.76000° E / 52.49722; 10.76000Координати: 52°29′50″N 10°45′36″E / 52.49722° N; 10.76000° E / 52.49722; 10.76000

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Јембке се наоѓа помеѓу природните паркови Зидхајде и Дремлинг на Клајне Алер.

НаводиУреди

  1. "Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018". Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди