Бокенсдорф (германски: Bokensdorf) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Бокенсдорф
Грб на Бокенсдорф
Бокенсдорф is located in Германија
Бокенсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Болдекер Ланд
Градоначалник Јенифер Георг (независна)
Основни податоци
Површина 14,49 км2
Надм. височина 72 м
Население 1.300 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38556
Повик. бр. 05366
Местоположба на Бокенсдорф во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°29′52″N 10°42′52″E / 52.49778° СГШ; 10.71444° ИГД / 52.49778; 10.71444Координати: 52°29′52″N 10°42′52″E / 52.49778° СГШ; 10.71444° ИГД / 52.49778; 10.71444

ГеографијаУреди

Бокенсдорф се наоѓа помеѓу природните паркови Зидхајде и Дремлинг. Западно од местото се наоѓа мочуриштето Дерен.

НаводиУреди

  1. "Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018". Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди