Црковни парохиски општини Ајдер (германски: Kirchspielslandgemeinden Eider) — општинска заедница во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште е во Хенштет. Била создадена на 1 јануари 2008 година од поранешните општински заедници Црковна парохиска општина Хенштет, Црковна парохиска општина Лунден и Црковна парохиска општина Телингштет. Општинската заедница е именувана по реката Ајдер.

Знаме на Ајдер

Црковните парохиски општини Ајдер се состои од следниве општини:

 1. Баркенхолм
 2. Бергеверден
 3. Делштет
 4. Делфе
 5. Дерплинг
 6. Федеринген
 7. Гаусхорн
 8. Глизинг
 9. Грофен
 10. Хеме
 11. Хенштет
 12. Холингштет
 1. Хефеде
 2. Каролиненког
 3. Клеве
 4. Кремпел
 5. Лее
 6. Линден
 7. Лунден
 8. Нордерхајштет
 9. Пален
 10. Рем-Фледе-Барген
 11. Санкт Анен
 12. Шалкхолц
 1. Шлихтинг
 2. Зидердорф
 3. Зидерхајштет
 4. Телингштет
 5. Тиленхеме
 6. Вален
 7. Велмбител
 8. Вестерборстел
 9. Вимерштет
 10. Вром

54°16′N 9°10′E / 54.267° СГШ; 9.167° ИГД / 54.267; 9.167