Хефеде (германски: Hövede) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Хефеде
Хефеде
Хефеде
Хефеде is located in Германија
Хефеде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Градоначалник Уве Харбек
Основни податоци
Површина 2,94 км2
Надм. височина 4 м
Население 60 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25782
Повик. бр. 04838
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Хефеде во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°15′N 9°18′E / 54.250° СГШ; 9.300° ИГД / 54.250; 9.300Координати: 54°15′N 9°18′E / 54.250° СГШ; 9.300° ИГД / 54.250; 9.300

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)