Холингштет (Дитмаршен)

Холингштет (германски: Hollingstedt) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Холингштет
Грб на Холингштет
Холингштет (Дитмаршен) is located in Германија
Холингштет (Дитмаршен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Месни единици 3
Градоначалник Хелми Рау
Основни податоци
Површина 9,72 км2
Надм. височина 5 м
Население 291 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25788
Повик. бр. 04836
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Холингштет во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°18′N 9°13′E / 54.300° N; 9.217° E / 54.300; 9.217Координати: 54°18′N 9°13′E / 54.300° N; 9.217° E / 54.300; 9.217

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)