Грофен (германски: Groven) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Грофен
Грофен
Грофен
Грофен
Грб на Грофен
Грофен во рамките на Германија
Грофен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Месни единици 5
Градоначалник Георг Дебел
Основни податоци
Површина 7,9 км2
Надм. височина 0 м
Население 86 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 11 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25774
Повик. бр. 04882
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Грофен во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°18′N 8°59′E / 54.300° СГШ; 8.983° ИГД / 54.300; 8.983

Наводи уреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)