Вестерборстел

Вестерборстел (германски: Westerborstel) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Вестерборстел
Вестерборстел is located in Германија
Вестерборстел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Градоначалник Дитер Грим
Основни податоци
Површина 4,14 км2
Надм. височина 13 м
Население 95 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25782
Повик. бр. 04838
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Вестерборстел во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°13′18″N 9°15′44″E / 54.22167° СГШ; 9.26222° ИГД / 54.22167; 9.26222Координати: 54°13′18″N 9°15′44″E / 54.22167° СГШ; 9.26222° ИГД / 54.22167; 9.26222

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)