Велмбител (германски: Welmbüttel) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Велмбител
Велмбител is located in Германија
Велмбител
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Градоначалник Карин Враге
Основни податоци
Површина 7,60 км2
Надм. височина 70 м
Население 428 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25782
Повик. бр. 04838
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Велмбител во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°11′48″N 9°14′54″E / 54.19667° СГШ; 9.24833° ИГД / 54.19667; 9.24833Координати: 54°11′48″N 9°14′54″E / 54.19667° СГШ; 9.24833° ИГД / 54.19667; 9.24833

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)