Хенштет (амт)

Црковна парохиска општина Хенштет (германски: Kirchspielslandgemeinde Hennstedt) — поранешна општинска заедница во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште било во Хенштет. Во јануари 2008 година била споена со општинските заедници Црковна парохиска општина Лунден и Црковна парохиска општина Телингштет со кои ја создале општинската заедница Црковните парохиски општини Ајдер.

Црковната парохиска општина Хенштет во Дитмаршен

Црковната парохиска општина Хенштет се состоела од следниве општини:

 1. Баркенхолм
 2. Бергеверден
 3. Делфе
 4. Федеринген
 5. Глизинг
 6. Хеген
 7. Хенштет
 8. Холингштет
 9. Клеве
 10. Линден
 11. Нордерхајштет
 12. Шлихтинг
 13. Зидерхајштет
 14. Вимерштет

Координати: 54°16′N 9°10′E / 54.267° СГШ; 9.167° ИГД / 54.267; 9.167