Клеве (Дитмаршен)

Клеве (германски: Kleve) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Клеве
Грб на Клеве
Клеве (Дитмаршен) is located in Германија
Клеве (Дитмаршен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Месни единици 4
Градоначалник Вернер Етјенс
Основни податоци
Површина 12,75 км2
Надм. височина 4 м
Население 390 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25776–25789
Повик. бр. 04836
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Клеве во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°18′N 9°8′E / 54.300° СГШ; 9.133° ИГД / 54.300; 9.133Координати: 54°18′N 9°8′E / 54.300° СГШ; 9.133° ИГД / 54.300; 9.133

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)