Зидерхајштет

Зидерхајштет (германски: Süderheistedt) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Зидерхајштет
Грб на Зидерхајштет
Зидерхајштет is located in Германија
Зидерхајштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Градоначалник Биргит Мајер (UWG)
Основни податоци
Површина 8,44 км2
Надм. височина 5 м
Население 537 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25779
Повик. бр. 0481
Портал www.suederheistedt.de
Местоположба на Зидерхајштет во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°7′N 9°13′E / 54.117° СГШ; 9.217° ИГД / 54.117; 9.217Координати: 54°7′N 9°13′E / 54.117° СГШ; 9.217° ИГД / 54.117; 9.217

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)