Рем-Фледе-Барген (германски: Rehm-Flehde-Bargen) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Рем-Фледе-Барген
Грб на Рем-Фледе-Барген
Рем-Фледе-Барген во рамките на Германија
Рем-Фледе-Барген
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Месни единици 3
Градоначалник Даниела Донарски (СДП)
Основни податоци
Површина 14,63 км2
Надм. височина 1 м
Население 526 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25776
Повик. бр. 04882, 04837
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Рем-Фледе-Барген во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°16′N 9°1′E / 54.267° СГШ; 9.017° ИГД / 54.267; 9.017

Наводи уреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)