Каролиненког (германски: Karolinenkoog) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Каролиненког
Куќа во Каролиненког
Куќа во Каролиненког
Куќа во Каролиненког
Грб на Каролиненког
Каролиненког во рамките на Германија
Каролиненког
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Ајдер
Градоначалник Рајнер Шмит-Виборг
Основни податоци
Површина 17,55 км2
Надм. височина 0 м
Население 138 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 8 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25774
Повик. бр. 04882
Портал www.amt-eider.de
Местоположба на Каролиненког во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Карта
Координати 54°16′N 8°58′E / 54.267° СГШ; 8.967° ИГД / 54.267; 8.967

Во 1800 година, општината била именувана по полдерот (германски: Koog), кој бил именуван во чест на принцезата Каролина од Данска.

Наводи уреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)