Ашдод (хебрејски: אַשְׁדּוֹד), Тоа е пристанишен град на јужниот брег на Израел.Градот се наоѓа на 40 километри јужно од Тел Авив, На брегот на Средоземното Море, На устието на реката Лахиш. Градот е основан на 25 ноември 1956 година.

Ашдод
хебрејски: אשדוד
арапски: اشدود
Официјално знаме на Ашдод
Знаме
Официјален грб на Ашдод
Грб
Mестоположба
Координати

Erioll world.svg 31°47′44″N, 34°38′59″E

Општи податоци
Име
- изворно
 
Ашдод
  хебрејски: אשדוד
  арапски: اشدود
Основан 25 ноември 1956
Портал www.ashdod.muni.il
Управа
Земја Израел Израел
Округ Јужен
Градоначалник Иехиел Ласри
Географија
Површина 46,13 km²
Население
Население 220 174 (2015)

РелигијаУреди

Иако поголемиот број жители на градот се секуларни, сепак има значајно религиозно мнозинство, во главно се состои од православни евреи, повеќето од нив се западни имигранти. Во градот има синагоѓи во сите населби.

СпортУреди

ГрадоначалнициУреди

Збратимени градовиУреди

Ашдод е збратимен со:

ГалеријаУреди

ПанорамаУреди

 
Почеток на градот, во 1957 година
 
Поглед од југ, во 2016 година

Надворешни врскиУреди