КК Макаби Ашдод

Кпшаркарскиот Клуб Макаби Ашдод (хебрејски:מכבי אשדוד בכדורסל) е клуб кој потекнува од Ашдод, Израел. Моментално, клубот игра во Израелската кошаркарска лига и израелскиот кошаркарски куп.

КК Хапоел Ерусалим
מכבי אשדוד בכדורסל
Maccabi ashdod 2010.jpg
ЛигаПрва лига Израел
Основан1961; пред 60 години (1961)
СалаХакирија Арена
Сала Капацитет2,200
МестоАшдод
Бои на клуботЖолта и Сина
         
ПретседателИзраел Меир Кикуз
ТренерСАД Бред Гринберг
Најнова позиција11ти
Дресови
Kit body bluesides.png
Домашен jersey
Kit shorts bluesides.png
Team colours
Домашен
Kit body yellowsides.png
Гостински jersey
Kit shorts yellowsides.png
Team colours
Гостински


ИсторијаУреди

Клубот е основан во 1961 година од страна на членовите на Макаби Ашдод. Тимот игра во првата израелска лига Од 2010 година.

достигнувањаУреди

Надворешни врскиУреди