Атанас Илиев

македонски ветеринар

Атанас Илиев (роден на 6 февруари 1927 година во Валандово - починал на 12 јули 1990 година во Скопје) — македонски ветеринар.[1]

Атанас Илиев
Роден 6 февруари 1927
Валандово, Кралство СХС
Починал 12 јули 1990(1990-07-12) (возр. 63)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец-Југословен
Народност Македонец
Занимање ветеринар

Животопис

уреди

Атанас Илиев докторирал на Ветеринарскиот факултет во Белград (1975). Научен советник во Ветеринарниот институт во Скопје и негов директор (1985-1987). Бил потпретседател на Собранието на Општина Валандово и секретар на Општинскиот комитет на СКМ во Валандово. Бил пратеник во Собранието на СРМ (1963-1965).

Наводи

уреди
  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Илиев“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 597. Text "series " ignored (help)