Албрехт VII (надвојвода на Австрија)

Албрехт VII (германски: Albrecht VII von Österreich, Albrecht der Fromme, роден на 13 ноември 1559 во Винер Нојштат - починал на 15 јули 1621 во Брисел) — владетел од Хабсбуршката династија како надвојвода на Австрија (1619) и намесник на Шпанските Ниски Земји (1596–1621).

Албрехт VII
Надвојвода на Австрија, Војвода од Лотиер, Војвода од Брабант, Војвода од Лимбург, Луксембург и Гелдерн; Гроф од Фландрија, Артоа, Бургундија; Ено и Намур
На престол6 мај 1598 – 13 јули 1621
ПретходникФилип II
НаследникФилип IV
Роден(а)13 ноември 1559
Винер Нојштат
Починал(а)13 јули 1621(1621-07-13) (возр. 61)
Брисел
Почивалиште
СопружникИзабела-Клара Шпанска
ДинастијаХабсбуршка династија
ТаткоМаксимилијан II
МајкаМарија Шпанска
ВероисповедРимокатоличка црква

Рани години

уреди

Албрехт VII бил петтиот син на царот Максимилијан II и неговата сопруга Марија Шпанска. Тој бил воспитуван во дворот на кралот Филип II и бил подготвуван да стане свештеник.

На 3 мај 1577 година Папа Григориј XIII го направил кардинал. Во ноември 1594 година, тој за краткo бил архиепископ на Филипи (денешна Грција) и архиепископ на Толедо (1584-1598) во Шпанија. Од 1583 до 1595 година Албрехт бил поткрал на Португалија и потоа генералгувернер на јужна Холандија.

Владеење

уреди

Албрехт го напуштил свештенствто во 1598 година и се оженил за Изабела-Клара Шпанска, 32 годишната ќерка на Филип, кој му ја дал Холандија како мираз. Двојката заминала во шпанските Ниски Земји, каде Албрехт управувал од 1599 година со титулата војвода од Бургундија (1598).

На 2 јули 1600 година Албрехт бил поразен од Мориц Орански, склучил во 1609 година дванаесетгодишен мировен договор и починал во јули 1621 во Брисел, непосредно пред војната да започне повторно.

Надворешни врски

уреди
  • Caeiro, Francisco (1961). O arquiduque Alberto de Áustria: Vice-rei e inquisidor-mor de Portugal, cardeal legado do papa, governador e depois soberano dos Países Baixos: Historia e arte. Neogravusa.
  • Morgan, Hiram (1993). Tyrone’s Rebellion: The Outbreak of the Nine Years’ War in Tudor Ireland. Boydell Press. ISBN 978-0-86193-224-5.
  • Duerloo, Luc (editor); Thomas, Werner (editor) (1998). Albrecht & Isabella, 1598–1621: Catalogus. Brepols. ISBN 2-503-50724-7.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)
  • Thomas, Werner (editor); Duerloo, Luc (editor) (1998). Albert & Isabella, 1598–1621: Essays. Brepols. ISBN 2-503-50726-3.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)
  • Allen, Paul C. (2000). Philip III and the Pax Hispanica, 1598-1621: The Failure of Grand Strategy. Yale University Press. ISBN 0-300-07682-7.
  • Feros, Antonio (2000). Kingship and Favoritism in the Spain of Philip III, 1598–1621. Cambridge University Press. ISBN 0-521-56113-2.
  • Duerloo, Luc; Wingens, Marc (2002). Scherpenheuvel: Het Jeruzalem van de Lage Landen. Davidsfonds. ISBN 90-5826-182-4.
  • Duerloo, Luc (2012). Dynasty and Piety: Archduke Albert (1598-1621) and Habsburg Dynastic Culture in an Age of Religious Wars. Ashgate. ISBN 9780754669043.