Албанска кујна

Албанска кујна (албански, Kuzhina Shqiptarе) е националната кујна на албанските луѓе. Во тоа спаѓаат дел на кујните на Албанија, Косово, западна Македонија и Албанците во Србија и Црна Гора. Делумно се додаваат и кујните на Арапите и Арванитите, но овие две се силно под влијание на италијанската и грчката кујна.

Албанската кујна е медитиранска; но исто така покажува ориентални влијанија како дел од балканската кујна. Албанската кујна значително варира од регион до регион.

ОсобеностиУреди

 
Шише црвено вино од Драч

Албанската кујна користи различни состојки, Тие вклучуваат различни видови на зеленчук како што се модар патлиџан, пиперка, домат, краставица, зелка и спанаќ, како и житарици како пченица, пченка, јачмен и 'рж. Ориз, компири и грав се состојки на многу други јадења. Од месо се користи јагнешко месо, козјо, говедско и телешко месо, пилешко и друга живина, а исто така понекогаш се користи и свинско месо. Рибата е исто така широко распространета во близина на брегот на морето и големите внатрешни езера. Исто така важни се млечните производи како на приемр јогуртот.

Главниот оброк на денот е ручек. Ова често вклучува салата од свеж зеленчук, како што се домати, краставици, пиперки и маслинки. Мезето е исто така широко распространето. Исто така важни состојки се маслиново масло и сирење, а типичните зачини вклучуваат оригано, нане, црвен пипер, босилек, кромид и лук. Во вообичаените слатки, јасно се чувствува турско-ориенталното влијание.

Регионално, еволуирале делумно различни јадења, исто така има и различни варијанти на исто јадење, кои варираат од област до област, но исто така и од село до село. Недостатокот на пишани рецепти отежнува да се состави сигурна збирка рецепти. Сепак, постојат многу готвачи за албанските јадења од Албанија, Косово и Македонија.

Типични пијалаци вклучуваат гроздова ракија и „раки мани“ (ракија од црница), коњак Скендербеј, турско кафе, еспресо и планински чај. Исто така, Албанија со векови има богата винска култура, која едвај е позната во странство. Со некои јадења исто така се пие матеница.

Култура на јадењеУреди

Оброкот се отвора со реченицата Për të mirë! (Соодветно, "Добар апетит!", Но буквално се преведува: За доброто на!), Ова се враќа со Faleminderit, edhe ty / ju / juve gjithashtu! (Ви благодарам, вие / вие / и ти!). На крајот на оброкот, јадењето вели „Господ да го размножи!“ Вредно да се спомене албанското гостопримство, кое се рефлектира во раскошно подготвени јадења. Исто така, храната или гостинот се нуди повторно и повторно.

Албанска хранаУреди

 
Пилаф јадење од Has
 
Бурек
 
Баклава