Акен (Елба) (германски: Aken (Elbe)) е град во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Градот се наоѓа на левиот брег на реката Елба.

Акен (Елба)
Грб на Акен (Елба)
Акен (Елба) is located in Германија
Акен (Елба)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Градоначалник Хансјохен Милер (СДП)
Основни податоци
Површина 60 км2
Надм. височина 60 м
Население 7.567 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 126 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06385
Повик. бр. 034909
Портал www.aken.de
Местоположба на град Акен (Елба) во рамките на округот Анхалт-Битерфелд
Карта
Координати 51°51′0″N 12°03′0″E / 51.85000° СГШ; 12.05000° ИГД / 51.85000; 12.05000Координати: 51°51′0″N 12°03′0″E / 51.85000° СГШ; 12.05000° ИГД / 51.85000; 12.05000

ГеографијаУреди

Акен се наоѓа на Средна Елба. Оддалечен е 8 километри западно од Десау-Рослау во продолжените низини, во рамките на Биосфера резерват Средна Елба. Приближно 15 километри западно од Акен, реката Зале се влева во Средна Елба.

ОкрузиУреди

Хајдехоф, Клајнцербст, Кирен, Лорф, Меневиц, Обзелау и Зузигке

Раст на населениеУреди

Година Граѓани
1970 12.154
2005 9.083

ИсторијаУреди

Замокот Gloworp бил првпат споменат во 12-от век. Самиот град бил првпат документиран во 1219, именувајќи го градоначалникот Waltherus de Aken. Во 1270, Акен ги добил градските права како Civitas. Името Акен потекнува од латинското име Aqua (место близу вода). Можеби ова било основата од долнорајнските доселеници од Ахен, кои го изговарале Акен на холандски јазик.

Меѓународни односиУреди

Култура и знаменитостиУреди

 
Фонтана на плоштадот
  • Историското градско собрание
  • Две средновековни цркви: Свети Никола и Света Богородица
  • „Камен Kemenate“ (резиденцијален објект) од 13. век со лакови
  • Градски ѕид од средниот век со 3 преостанати кули
  • Патничка навигација на реката Елба
  • Биосфера резерват Средна Елба

Познати луѓеУреди

Почесни граѓаниУреди

  • Фридрих Вилхелм Штајнбрехт - поручник во слободните сили Лицов
  • 2001: Ото Бенеке - шеф на музејот за локална историја

Познати луѓе родени во АкенУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди