Абенроде (германски: Abbenrode) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Нордхарц. Се наоѓа во близина на реката Екер, северно од планинскиот масив Харц, на границата со покраината Долна Саксонија.

Абенроде
Место во Нордхарц
Грб на Абенроде
Абенроде is located in Германија
Абенроде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Општина Нордхарц
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 178 м
Население 946  (31 декември 2006)
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38871
Повик. бр. 039452
Портал www.vg-nordharz.de
Местоположба на место Абенроде во рамките на округот Харц
Карта
Координати 51°55′N 10°37′E / 51.917° N; 10.617° E / 51.917; 10.617Координати: 51°55′N 10°37′E / 51.917° N; 10.617° E / 51.917; 10.617