Џенифер Кулиџ (родена на 28 август 1961 година) е американска актерка. Таа е првенствено карактерна актерка со улоги во комични филмови и телевизија. Таа има добиено различни признанија, вклучително и награда Златен глобус, награда Еми Прајтајм и две награди од здружението на актерите на екранот.

Кулиџ имаше споредни улоги во филмската серија „Американска пита“(1999-2012) и во серијата Легално русокоса (2001-2003). Таа редовно соработувала со Кристофер Гест на неговите мокументарни филмови, како што се Најдобар во шоу (2000), Силен ветер (2003), За ваша сметка (2006) и Маскоти (2016). Таа, исто така, се појавила во филмовите Приказна за Пепелашка (2004), Клик (2006), Филм за состаноци (2006), Епски филм (2007), ветувачка млада жена (2020), сингл на целиот пат (2021) и свадба со пушка ( 2022).

На телевизија, Кулиџ се појавила во ситкомовите Џои (2004–2006), Тајниот живот на американскиот тинејџер (2008–2012) и 2 скршени девојки (2011–2017) и драмската серија „Чувар“ (2022). Таа добила признание од критиката за глумењето како Тања Мек Куоид, несигурна богаташка, во антологиската серија на HBO „Белиот лотос“ (2021–2022), освојувајќи ја наградата „Прајтајм“ Еми, наградата „Златен глобус“ и две награди од Здружението на актерите на екранот за изведбата.

Раниот живот уреди

Кулиџ е родена во Бостон, Масачусетс, во семејството на Гретхен (родено Кнауф) и Пол Констант Кулиџ, производител на пластика.[1] Таа била израсната во Норвел, Масачусетс . Кулиџ свирела на кларинет и отишла во оркестарски камп три лета како дете.[2] Таа го посетувала средното училиште Норвел, училиштето во Кембриџ во Вестон и продолжила со универзитетските студии на колеџот Емерсон во Бостон и Американската академија за драмски уметности во Њујорк.[3] За време на колеџот, Кулиџ сакала да стане драматична актерка како Мерил Стрип, но наместо тоа станала актерка од комични карактери.[4]

Додека била во Њујорк, Кулиџ работела како келнерка во ресторан заедно со друга аспирантна актерка, Сандра Булок.[5]

Кариера уреди

1993–1999: Рана кариера уреди

Кулиџ играла споредни улоги во неколку комични филмови и гостински улоги на телевизија.[6] Таа го направила своето прво појавување на телевизија во епизодата на Сајнфелд ,,Масерката“. Таа имала мали улоги појавувајќи се во филмови како Кофа со крв, Плумп Фикција и Ноќ во Роксбери . Таа, исто така, искажа глас на професорката на Луан во училиште за убавина, госпоѓица Кремзер, во повторлива улога на Кралот на ридот . Таа работеше со Заземјувачите, комична трупа за импровизирање и скеч со седиште во Лос Анџелес .[7]

1999–2006: Пробив уреди

 
Кулиџ во 2005 година

Во 1999 година, Кулиџ ја добила својата голема пауза играјќи ја Жанин Стифлер, или „Мајката на Стифлер“ во Американска Пита. Филмот бил хит на бокс-офисот и остварил бруто светски приход од 235.483.004 долари.[8] [9] Во 2001 година, таа ја повтори нејзината улога во Американска Пита 2 . Подоцна во истата година, таа имаше споредна улога во Легално Русокоса како Полет Бонафонте Парсел, маникирката. Легално Русокоса бил хит на благајните, со заработка од 96 милиони американски долари дома.[10] Успехот на филмот во благајните доведе до тоа таа да ја повтори улогата во неговото продолжение од 2003 година, Легално Русокоса 2: Црвена,Бела и Русокоса, но филмот не бил финансиски успешен како првиот филм и генерирал главно негативни критики.[11] Во 2003 година, таа повторно ја играла Жанин Стифлер во американската свадба .

Во 2003 година, таа ја глумела агентот на главниот лик Луиз во тестостерон снимен во Аргентина во кој глуми Дејвид Сатклиф како Дин Сигрејв и Антонио Сабато Џуниор како Пабло.

Во 2004 година, таа имала споредна улога во романтичната комедија „Приказна за Пепелашка“, играјќи ја суетната, самобендисана маќеа на ликот на Хилари Даф . Филмот станал умерен хит на боксофисот и покрај негативните критички критики.[12][13]

Кулиџ за малку ќе ја добиела улогата на Линет Скаво во „Очајни домаќинки“, но на крајот таа и припаднала на Фелисити Хафман.[14] Од 2004 до 2006 година, Кулиџ имала улога во хумористичната серија на Ен-Би-Си Џои во улогата на прекумерниот секс агент на Џои Трибиани, Роберта „Боби“ Морганштерн. Во текот на втората сезона, таа преминала од повторлив лик во поистакната улога, појавувајќи се во 37 од 46 епизоди во серијата. Ен-Би-Си официјално ја откажала серијата во мај 2006 година, наведувајќи ја ниската гледаност.[15] [16] Таа првично глумела во една епизода на Пријатели во последната сезона како Аманда, непријатна познаничка од која Фиби Бафај и Моника Гелер се обидуваат да се оттргнат. Пред нејзиното појавување на „Пријатели“, таа била редовна на „Ши ТВ“, краткотрајна скеч комедија во која се појавувале и Ник Бакеј, Илон Голд, Симби Кали и Линда Каш. Таа, исто така, се појавила на Според Џим, играјќи ја Роксана, сестрата на Џим и во една епизода од Сексот и градот, и на Фрејзиер како Фредерика, новиот физиотерапевт на Мартин Крејн. Кулиџ се појавила и во детската комедија Шамар и Смрдливите и како глас на тетка Фани во анимираната игра Роботи. Филмот бил придружен со оригинален краток анимиран филм базиран на Роботи, насловен како Турнејата на тетка Фани и Плен, во кој таа ја повторила својата улога.[17] [18]

Кон крајот на 2005 година, Кулиџ била поканета да се приклучи на Академијата за филмски уметности и науки.[19] Во 2006 година, таа гостувала во една епизода од Топ готвач и играла како пријателката на сопругата на Адам Сендлер, Џенин, во комедијата Кликнете. Од 2000 до 2006 година таа играла комични делови во импровните макетански филмови Најдобро во шоу, Силен ветер и За ваша сметка, сите во режија на Кристофер Гест.

2006–2011: споредни улоги во комедии и телевизиски дела уреди

Таа се појавила во филмот Дејт Муви од 2006 година како измамник на ликот на Барбра Стрејсенд Запознајте ги Фокерите . Филмот добил неповолни критики од критичарите, а Расипани Домати го рангирал филмот на 77-то место во 100-те најлоши рецензирани филмови во 2000-тите, со оценка од 6%.[20] Како и да е, Разновидност го пофалила Кулиџ што обезбеди неколку светли моменти со самото место на измама на Барбра Стрејсенд, иако инаку не импресиониран опишувајќи го филмот како „пополнет и повторувачки“.[21]

Епски Филм, објавен во 2007 година и направен од истите луѓе зад Дејт Муви, бил првиот филм во кој таа добила главна улога. Во филмот таа ја играла „Белата кучка“ (Белата вештерка) од Гнарнија (Нарнија), лампа на филмот на Дизни и Валден Медиа Хрониките на Нарнија: Лавот, вештерката и гардеробата . АО Скот од Њујорк Тајмс го нарекла филмот „непочитуван и исто така благодарен, влечејќи го својот сатиричен плен до најнискиот поп-културен именител“ и додала: „Хуморот е груб и понекогаш смешен. Бомбастичниот резултат ... е единственото нешто што може да го наречете духовит. Но, среќно се појавуваат Џенифер Кулиџ и Фред Вилард ... да додадам некоја лесна, дементирана класа.“[22]

Во текот на 2007 година, Кулиџ се појавила на „Фала му на Бога што си тука“ и „Поблиските“ на ТНТ. Во 2008 година, таа гостувала во „Тајниот живот на американскиот тинејџер“ како кол-девојка. Во втората сезона, таа била често повторувачки лик, сега играјќи ја свршеницата на таткото на Бен и идна маќеа на Бен. Таа, исто така, глумела во 2008 година доживотен телевизиски филм Жив доказ. Кулиџ се појави во филмот Соул Мен во 2008 година како Росале.[23]

Во 2009 година, Кулиџ зела драматична улога во Лош Поручник: Пристаништето на повик Њу Орлеанс како Женевив Мекдона. Филмот бил премиерно прикажан на 9 септември 2009 година, на 66. Меѓународен филмски фестивал во Венеција, и бил отворен во општото прикажување во САД на 20 ноември 2009 година[24] Исто така, во 2009 година, таа глумела заедно со Хедер Греам и Амбер Херд во Истребувачи, црна комедија за збир на жени кои формираат своја „тивка револуција“, предизвикувајќи хаос на насилниците во нивните животи.

Во 2010 година, Кулиџ се појавила во друг филм со Хилари Даф насловен како Убавина и актовката, семеен телевизиски филм на ABC произведен од Забава со Слики кој првично се емитуваше на 18 април 2010 година[25] Бил заснован на романот Дневникот на една работна девојка од Даниела Бродски.[26] Филмот бил издаден на ДВД и Блу-реј во САД на 8 февруари 2011 година.[27]

2011–2019: Американска повторна средба, 2 скршени девојки и други улоги уреди

Кулиџ ја повторила нејзината улога како мајката на Стифлер[28] во продолжението на Американската пита кое било отворено во Северна Америка на 6 април 2012 година.

Во јуни 2011 година, Кулиџ курирала уметничко шоу на Блејк Нелсон Бојд во Њу Орлеанс.[29] Во истиот месец Кулиџ почнала да прави стенд-ап комедија. Таа била домаќин на „Жените во филмот“ во хотелот Беверли Хилс. Се поминала толку добро, што таа решила да преземе акција на пат. Кулиџ завршила со концерти низ целата земја и светот две години, вклучително и Шкотска.[30] Кулиџ изјавила за австралиското радио шоу Шоуто на Кајл и Џеки О дека ќе била на турнеја во Австралија како дел од нејзината стенд-ап турнеја Твое за Ноќ.[31]

Во октомври 2011 година, Кулиџ започнала со повторлива улога во ситкомот на CBS 2 Скршени Девојки како Софи Качински, полска соседка на двата главни лика.[32] Таа подоцна била промовирана во главната екипа од 2-та сезона до откажувањето на серијата во 2017 година. [33]

Во текот на 2013 година, биле најавени дополнителни гласовни членови за BOO: Биро за Туѓи Операции, вклучувајќи го и Кулиџ како Керол Сју, службеничка за односи со транзиции.[34] Филмскиот дистрибутер 20ти Центари Фокс го поставила на 6 ноември 2015 година, за датумот на прикажување на филмот (кој бил поместен неколку месеци подоцна на 25 септември),[35] Во 2014 година, Лос Анџелес Тајмс објави дека филмот повторно бил одложен, без поставен датум на издавање на замена.[36] Било објавено дека концептот на филмот се вратил во развој.[37] Исто така во 2013 година, Кулиџ и актерката Меган Мулали се приклучиле на актерската екипа на Александар и ужасниот, ужасен, без добар, многу лош ден ; Кулиџ ја игра г-ѓа Сугс, инструкторката за возење.[38] Филмот бил објавен во Северна Америка на 10 октомври 2014 година.

Следната година, таа имала гласовна улога во „Пеколот и назад“ и имала камео во „Алвин и вервериците: чип на патот“ . Во 2016 година таа се појавила во Маскоти, во режија на Кристофер Гест. Во 2017 година, Кулиџ го позајмила гласот за да ја портретира Мери Мех во филмот „Емоџи“.[39] Во 2018 година, Кулиџ се појавила во спотот на Аријана Гранде за нејзината песна ,,Ви благодариме, следно“.

2020 – денес: Белиот лотос и критичко признание уреди

Во 2020 година, таа глумела во Како шев, првиот студиски комедија филм од 2020-тите, за Парамаунт Слики, глумејќи заедно со Тифани Хадиш, Роуз Бирн и Салма Хајек.[40] Кулиџ имала споредна улога во режисерското деби на Емералд Фенел, Ветувачка Млада Жена како мајка на ликот на Кери Малиган, Кеси. Филмот доби универзално признание по објавувањето.[41]

Во октомври 2020 година, на Кулиџ и била доделена улогата на Тања, проблематична жена на одмор, во хумористичната драмска серија на Мајк Вајт „Белиот лотос“, а набргу потоа почнала да се снима на Хаваи. Претставата била премиерно прикажана во јули 2021 година и била широко пофалена, при што Кулиџ добила признание од критиката и ја освоила наградата „Прајтајм“ Еми за извонредна споредна женска улога во ограничена или антолошка серија или филм за нејзината изведба.[42][43] Кулиџ ја повторила нејзината улога во втората сезона .

Во 2021 година, таа глумела во Божиќната романтична комедија на Нетфликс , Слободен по Целиот Пат заедно со Мајкл Ури, Филемон Чемберс и Кети Наџими. [44] Во 2022 година, Кулиџ глумела во мини-серијата на Нетфликс „Чувар“ заедно со Наоми Вотс и Боби Канавал.[45]

Личен живот уреди

Кулиџ се забавувала со комичарот Крис Катан.[46]

Откако го посетила Њу Орлеанс до десет пати годишно во текот на десет години,[47] Кулиџ купила куќа некаде во 2005 година[48] Ентериерните сцени од Измамникот (2017) биле снимени во замокот на Кулиџ во Њу Орлеанс.[49]

Нејзината добротворна работа и активизам вклучува поддршка за помош за СИДА[50] и правата на животните.[51]

Кулиџ сакала животни и има милениче куче по име Чуј кое било спасено од фабрика за месо во Кореја.

Кулиџ била шести братучед двапати сменет на американскиот претседател Калвин Кулиџ.[52]

Филмографија уреди

Филм уреди

Year Title Role Notes
1995 Not of this Earth Nurse
Bucket of Blood, AA Bucket of Blood Stupid girl
Love and Happiness Jeringir
1997 Plump Fiction Sister Sister
Trial and Error Jacqueline "Jackie" Turreau
1998 Slappy and the Stinkers Harriet
Night at the Roxbury, AA Night at the Roxbury Hottie police officer
Brown's Requiem Helen
1999 Austin Powers: The Spy Who Shagged Me Woman at football game
American Pie Jeanine Stifler
2000 Broken Hearts Club: A Romantic Comedy, TheThe Broken Hearts Club: A Romantic Comedy Betty
Best in Show Sherri Ann Cabot
2001 Down to Earth Mrs. Belinda Wellington
Legally Blonde Paulette Bonafonté
Pootie Tang Ireenie
American Pie 2 Jeanine Stifler Uncredited Cameo
Zoolander American designer
2003 Mighty Wind, AA Mighty Wind Amber Cole
As Virgins Fall Janice Denver
Carolina Aunt Marilyn
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde Paulette Bonafonté Parcelle
American Wedding Jeanine Stifler
Testosterone Louise
2004 Cinderella Story, AA Cinderella Story Fiona Montgomery
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events White-Faced Woman #1
2005 Robots Aunt Fanny (voice)
2006 Date Movie Roz Fockyerdoder
American Dreamz Martha Kendoo
Click Janine
For Your Consideration Whitney Taylor Brown
2007 Epic Movie The White Bitch of Gnarnia
2008 Dr. Dolittle: Tail to the Chief Daisy (voice) Direct-to-DVD
Foreign Exchange Principal Lonnatini
Igor Jaclyn / Heidi (voice)
Soul Men Rosalee
2009 ExTerminators Stella
Good Funeral, AA Good Funeral Helen
Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans Genevieve McDonagh
Gentlemen Broncos Judith Purvis
2010 The Jack of Spades Monica
Beauty & the Briefcase Felisa McCollin
2011 Mangus! Cookie Richardson
2012 American Reunion Jeanine Stifler
2013 Austenland Miss Elizabeth Charming
2014 Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day Ms. Suggs
2015 Hell and Back Durmessa (voice)
Alvin and the Chipmunks: The Road Chip Mrs. Price Cameo[53]
2016 Mascots Jolene Lumpkin
2017 The Emoji Movie Mary Meh (voice)
2020 Like a Boss Sydney
Promising Young Woman Susan Thomas
Bobbleheads: The Movie Binky (voice) Direct-to-video
2021 Swan Song Dee Dee Dale
Arlo the Alligator Boy Stucky (voice)
Single All the Way Aunt Sandy
2023 Shotgun Wedding Carol Fowler
We Have a Ghost Judy Romano

Телевизија уреди

Year Title Role Notes
1993 Seinfeld Jodi Episode: "The Masseuse"
1994 She TV Various
1995 Monroes, TheThe Monroes Marcia Kelly Episode: "Educating Billy"
1996 Saturday Night Special Various
1997–1999 King of the Hill Miss June Kremzer (voice) 4 episodes
1998 Alright Already Rhonda Episode: "Again with the Hockey Player: Part 1"
Rude Awakening Sue 2 episodes
Men in White Н/П Television film
1999 Ladies Man Helen Episode: "Neutered Jimmy"
2001 Andy Dick Show, TheThe Andy Dick Show Nancy Bunting Episode: "Kid Krist"
Frasier Frederica Episode: "Forgotten But Not Gone"
Sketch Pad The Groundlings
2002 Do Over Gwen Brody Episode: "Cold War"
Women vs. Men Shelly Television film
2003–2004 According to Jim Roxanne 3 episodes
2003 Sex and the City Victoria Episode: "The Perfect Present"
Friends Amanda Buffamonteezi Episode: "The One with Ross's Tan"
2004 Game Over Ramona (voice) Episode: "Into the Woods"
MADtv Herself / Ivanka Season 9, episode 23
2004–2006 Joey Roberta "Bobbie" Morganstern Main cast; 37 episodes
2004 Father of the Pride Tracy (voice) Episode: "And the Revolution Continues"
As Told by Ginger Nikki Laporte (voice) Episode: "The Wedding Frame"
2005 Hopeless Pictures Traci (voice) 3 episodes
2006 Comic Relief 2006 "Fur" Stand-up comedy benefit concert in the wake of Hurricane Katrina
2007–2009 Nip/Tuck Candy Richards / CoCo 3 episodes
2008–2009 Yin Yang Yo! Coop's mother (voice) 4 episodes
2008 Closer, TheThe Closer Angie Serabian Episode: "Dial M for Provenza"
2008–2012 Secret Life of the American Teenager, TheThe Secret Life of the American Teenager Betty 35 episodes
2008 Rick & Steve: The Happiest Gay Couple in All the World Fannie Mae (voice) Episode: "Mom Fight"
Living Proof Tish Television film
2009 Kath & Kim Lenore Episode: "Celebrity"
Party Down Bobbie St. Brown 2 episodes
2010

2012
Life & Times of Tim, TheThe Life & Times of Tim Various voices 3 episodes
2010–2013 Hero Factory Daniella Capricorn (voice) 5 episodes
2011–2014 Fish Hooks Ms. Lynne Lips (voice) Recurring
2012 Game, TheThe Game Marissa Episode: "Skeletons"
Napoleon Dynamite Mrs. Jane Moser (voice) 2 episodes
2012–2017 2 Broke Girls Sophie Kaczyński Recurring (season 1); main cast (season 2–6) 122 episodes
2012–2016 Gravity Falls "Lazy" Susan Wentworth (voice) Recurring
2015 Glee Whitney S. Pierce 2 episodes
Inside Amy Schumer Cleopatricia Sherman Episode: "Babies and Bustiers"
TripTank Mom (voice) Episode: "Steve's Family"
2017 American Dad! Caroline (voice) Episode: "A Whole Slotta Love"
2018–2022 The Loud House Myrtle (voice) 5 episodes
2019 The Cool Kids Bonnie Episode: "Sid's Ex-Wife"
2020 Royalties Miriam Hale 3 episodes
2020–2021 The Fungies! Dr. Nancy (voice) Regular role
2021 Rick and Morty Daphne (voice) Episode: "A Rickconvenient Mort"
I Heart Arlo Stucky (voice) 3 episodes
Ten Year Old Tom Dakota's Mom (voice) 5 episodes
2021–2022 The White Lotus Tanya McQuoid[54] Main cast (season 1–2)
2022 The Watcher Karen Calhoun 7 episodes

Видео игри уреди

година Наслов Улога Белешки
2005 година Роботи тетка Фани Глас [55]

Музички видеа уреди

година Наслов Уметник Улога Ref.
2018 година „ Благодарам, следно “ Ариана Гранде Полет Бонафонте [56]

Театар уреди

година Наслов Улога Место на одржување Белешки
2001–2002 година Жените Едит Потер Театар Американ Ерлајнс 77 изведби
2010 година Елинг Рејдун Нордслеттен / Ган / Поет / Јохана Театар Етел Баримор 9 изведби

Награди и номинации уреди

Association Year Work Category Result Ref(s)
AACTA International Awards 2022 The White Lotus Best Actress in a Series Номинирана [57]
2023 Победничка [58][59]
Critics' Choice Super Awards 2023 The Watcher Best Actress in a Horror Series [60]
Critics' Choice Television Awards 2022 The White Lotus Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television Победничка [61]
2023 Best Supporting Actress in a Drama Series Победничка [62]
Dorian Awards 2022 The White Lotus Best Supporting TV Performance Победничка [63]

[64]
Wilde Artist Award Номинирана
Wilde Wit Award Победничка
Drama Desk Awards 2003 The Women Outstanding Featured Actress in a Play Номинирана [65]
Florida Film Critics Circle Awards 2004 A Mighty Wind Best Cast Победничка [66]
Golden Globe Awards 2022 The White Lotus Best Supporting Actress – Series, Miniseries or Television Film Номинирана [67]
2023 Best Supporting Actress – Limited or Anthology Series or Television Film Победничка [68]
Gotham Awards 2006 For Your Consideration Best Ensemble Cast Номинирана [69]
2021 The White Lotus Outstanding Performance in a New Series Номинирана [70]
Hasty Pudding Theatricals Awards 2023 Woman of the Year Победничка [71]
Hollywood Critics Association TV Awards 2022 The White Lotus Best Supporting Actress in a Broadcast or Cable Limited, Anthology Series, or Movie Победничка [72]
Primetime Emmy Awards 2022 The White Lotus Outstanding Supporting Actress in a Limited or Anthology Series or Movie Победничка [73]
Provincetown International Film Festival Awards 2015 Faith Hubley Memorial Award Победничка [74]
Screen Actors Guild Awards 2022 The White Lotus Outstanding Performance by a Female Actor in a Miniseries or Television Movie Номинирана [75]
2023 Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series Победничка [76]
Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series Победничка
Stinkers Bad Movie Awards 2006 Date Movie Most Annoying Fake Accent – Female Номинирана [77]
Teen Choice Awards 2005 A Cinderella Story Choice Movie: Sleazebag Победничка [78]

Наводи уреди

 1. „Jennifer Coolidge Scandal: Her Life Drastically Changed After American Pie“. January 11, 2023.
 2. Dweck, Sophie (December 26, 2020). „Jennifer Coolidge: 25 Things You Don't Know About Me ('I Probably Have More Costumes Than Regular Clothes')“. usmagazine.com.
 3. „Jennifer Coolidge“. TopsinLex.com. March 1, 2011.
 4. Fischer, Paul. „Jennifer Coolidge For your Consideration Interview“. female.com.au.
 5. „Jennifer Coolidge on Filming The White Lotus & Waitressing with Sandra Bullock in the 80s“. Jimmy Kimmel Live. Посетено на 3 August 2022.
 6. „Interview with Jennifer Coolidge“. Atlanta Journal-Constitution. July 22, 2009. Архивирано од изворникот на May 16, 2012. Посетено на April 8, 2012.
 7. Jacobs, Alexandra (October 3, 2004). „Jennifer Coolidge, Queen of the Ugly Stepsisters“. New York Times. Посетено на April 8, 2012.
 8. „American Pie (1999)“. boxofficemojo.com. Посетено на November 2, 2015.
 9. American Pie – Box Office Data, Movie News, Cast Information The Numbers
 10. „Reese Witherspoon“. Box Office Mojo. Посетено на December 2, 2007.
 11. Puig, Claudia (July 2, 2003). „Legally Blonde 2 Review“. USA Today. Посетено на December 12, 2007.
 12. „A Cinderella Story (2004) – Box Office Mojo“. Boxofficemojo. Посетено на March 13, 2010.
 13. Chauncey, Sarah. „A Cinderella Story (2004)“. Reel.com. Архивирано од изворникот на December 1, 2007. Посетено на November 25, 2007.
 14. „Six facts about Jennifer Coolidge, aka Stifler's mom“. August 28, 2012.
 15. Banham, Mark (May 17, 2006). „NBC cancels 'Friends' spin-off Joey“. Campaign. Посетено на December 4, 2012.
 16. Rice, Lynette (March 17, 2006). „Friendly Fire“. Entertainment Weekly. Посетено на December 6, 2021.
 17. Gilchrist, Todd (September 28, 2005). „Robots“. IGN. Посетено на October 19, 2012.
 18. Foster, Dave (August 24, 2005). „Robots (R2) in September – Menus added“. The Digital Fix. Архивирано од изворникот на March 6, 2014. Посетено на October 19, 2012.
 19. Academy Invites 112 to Membership. oscars.org (June 24, 2005).
 20. „Worst of the Worst 2000–2009“. Rotten Tomatoes. Архивирано од изворникот на September 28, 2009. Посетено на July 29, 2013.
 21. Leydon, Joe (February 17, 2006). „Date Movie“. Variety. Посетено на December 7, 2021.
 22. Scott, A. O. (January 27, 2007). „Epic Movie“. The New York Times. Посетено на June 22, 2017.
 23. „Soul Men (2008) - Velveteen Rub“. October 14, 2008.
 24. „Herzog's BAD LIEUTENANT gets a U.S. release date“. August 25, 2009. Архивирано од изворникот на July 3, 2010.
 25. Грешка во повикувањето на Шаблон:Наведена изјава за печат: Параметарот title мора да се определи
 26. Carter, Nicole (October 21, 2009). „New Hilary Duff movie 'In the Business of Falling in Love' a lot like 'Sex and the City' - report“. NY Daily News. New York. Посетено на December 7, 2021.
 27. „Amazon.com: Beauty & the Briefcase: Movies & TV“. amazon.com. Посетено на November 2, 2015.
 28. „Jennifer Coolidge Joins American Pie Reunion“. Contact Music. May 23, 2011. Архивирано од изворникот на November 5, 2013. Посетено на May 23, 2011.
 29. „Blake Boyd: My Pinocchio Syndrome for Abigail...Ten Years Later. This Ain't Disney Jeff“. artnet. Посетено на April 9, 2012.
 30. Празен навод (help)
 31. Southern Cross Austereo. „139“. austereo.castmetrix.net. Посетено на June 22, 2017.
 32. Jennifer Coolidge to Join Cast of CBS' 2 Broke Girls – Theater News – Oct 27, 2011.
 33. "Partners" makes its debut on CBS; new seasons start for other Monday night shows“. CBS News. September 24, 2012.
 34. DreamWorks Animation (October 31, 2013). „Bill Murray Gets Ghost Busted with Jennifer Coolidge and Octavia Spencer in B.O.O.: Bureau of Otherworldly Operations“. Pitch Engine. Архивирано од изворникот на November 2, 2013. Посетено на October 31, 2013.
 35. „Fox Gives Peanuts and B.O.O Earlier Releases“. ComingSoon.net. November 7, 2012. Посетено на December 7, 2021.
 36. Verrier, Richard (November 17, 2014). „DreamWorks Animation shares plummet after Hasbro talks end“. Los Angeles Times. Посетено на November 20, 2014.
 37. „DreamWorks' (DWA) CEO Jeffrey Katzenberg on Q4 2014 Results – Earnings Call Transcript“. Seeking Alpha. February 24, 2015. Посетено на February 28, 2015.
 38. Ford, Rebecca (August 29, 2013). „Jennifer Coolidge, Megan Mullally Join 'Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day'. The Hollywood Reporter. Посетено на August 29, 2013.
 39. 'The Emoji Movie': Meet the Famous Voices Behind the Symbols“. The Hollywood Reporter. July 17, 2017.
 40. Fleming, Mike Jr. (October 23, 2017). „Paramount Lands Pitch Vehicle For 'Girls Trip' Breakout Tiffany Haddish“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на 2017-10-25. Посетено на December 1, 2017.
 41. Hullender, Tatiana (April 9, 2021). „Jennifer Coolidge Interview: Promising Young Woman“. Screen Rant.
 42. Herman, Alison (August 2, 2021). „Jennifer Coolidge Wants You to Know Mike White Is a Genius“. The Ringer. Посетено на December 7, 2021.
 43. „The TVLine Performer of the Week: Jennifer Coolidge“. TVLine. July 31, 2021. Посетено на December 7, 2021.
 44. Bugbee, Teo (2021-12-02). 'Single All the Way' Review: Cookie Cutter Christmas“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 2021-12-12.
 45. „The Watcher - Cast“. IMDb. October 31, 2022. Посетено на October 16, 2022.
 46. Rowles, Dustin (May 29, 2019). „Chris Kattan Alleges that Lorne Michaels Pressured Him Into Having Sex with Amy Heckerling“. pajiba.com. Архивирано од изворникот на 2019-06-01.
 47. „Katrina Damaged Two Of Coolidge's Homes“. World Entertainment News Network. October 1, 2005. Архивирано од изворникот на 2022-07-27. Посетено на June 22, 2017.
 48. Dicker, Ron (2005-03-13). „Actress With Character“. Hartford Courant. Архивирано од изворникот на 2022-08-29. Посетено на December 7, 2021.
 49. Buchanan, Kyle. „How Sofia Coppola Reclaimed The Beguiled for Women (and Gay Men)“. Vulture. Архивирано од изворникот на 2017-06-17. Посетено на June 22, 2017.
 50. „Celebrity Support“. aidforaids.net. Архивирано од изворникот на October 9, 2011.
 51. Sara (December 8, 2008). „Farm Sanctuary Exclusive Interview: Jennifer Puts The "Cool" In Coolidge“. ecorazzi.com. Архивирано од изворникот на 2008-12-10. Посетено на March 1, 2018.
 52. „Jennifer Coolidge: 25 Things You Don't Know About Me ('I Probably Have More Costumes Than Regular Clothes!')“. February 27, 2023. Посетено на March 4, 2023.
 53. „ALVIN AND THE CHIPMUNKS: ROAD CHIP - The Review“. Tom Stockman. We Are Movie Geeks. December 17, 2015. Посетено на December 18, 2015.
 54. Грешка во повикувањето на Шаблон:Наведена изјава за печат: Параметарот title мора да се определи
 55. „Robots Credits“. Архивирано од изворникот на 2022-10-11. Посетено на 2023-03-06.
 56. Aiello, McKenna (November 30, 2018). „All the Celebrity Cameos in Ariana Grande's Thank U, Next Music Video“. E! News. Посетено на November 30, 2018.
 57. Tartaglione, Nancy (December 17, 2021). 'Belfast' & 'The Power Of The Dog' Lead Australia's AACTA International Awards Nominations – Full List“. Deadline Hollywood. Посетено на September 26, 2022.
 58. Pedersen, Erik (February 23, 2023). „Australia's International Awards: 'Avatar: The Way Of Water', Cate Blanchett & Austin Butler Take Top Prizes – Full List“. Deadline Hollywood. Посетено на February 23, 2023.
 59. „Jennifer Coolidge Is Grateful To Her Parents Who Helped Her With Her Sparking Career - The Union Journal“. The Union Journal (англиски). 2023-02-28. Посетено на 2023-03-02.
 60. Hipes, Patrick (February 22, 2023). 'The Batman' Leads Nominations For The Critics Choice Super Awards“. Deadline Hollywood. Посетено на February 22, 2023.
 61. Pedersen, Erik; Cordero, Rosy; Topel, Fred (March 13, 2022). „Critics Choice Awards: 'The Power Of The Dog' Wins Best Picture & Jane Campion Is Best Director; 'Ted Lasso' & 'Succession' Top TV – Full List“. Deadline Hollywood. Посетено на September 26, 2022.
 62. Buchanan, Kyle (January 15, 2023). „Critics Choice Awards 2023: The Complete Winners List“. The New York Times. Посетено на January 16, 2023.
 63. Coates, Tyler (August 17, 2022). 'Abbott Elementary,' 'The White Lotus' and 'Yellowjackets' Among Top Winners at LGBTQ Critics' Dorian TV Awards“. The Hollywood Reporter. Посетено на September 26, 2022.
 64. Beresford, Trilby (March 17, 2022). „Dorian Film Awards: 'The Power of the Dog,' 'Flee' Among Top Honors“. The Hollywood Reporter. Посетено на September 26, 2022.
 65. „2002 Awards | Drama Desk“. Drama Desk. Посетено на September 26, 2022.
 66. „2003 FFCC Award Winners“. Florida Film Critics Circle. November 16, 2013. Посетено на September 26, 2022.
 67. „Jennifer Coolidge | Golden Globes“. Hollywood Foreign Press Association. Посетено на September 26, 2022.
 68. Nordyke, Kimberly (January 10, 2023). „Golden Globes: Full List of Winners“. The Hollywood Reporter. Посетено на January 11, 2023.
 69. „IFP Gotham Awards name noms“. Variety. October 23, 2006. Посетено на September 26, 2022.
 70. Sharf, Zack (October 21, 2021). „Gotham Awards 2021 Nominations: 'Pig,' 'Green Knight,' 'Passing' Compete for Best Feature“. IndieWire. Посетено на September 26, 2022.
 71. Evans, Greg (January 24, 2023). „Jennifer Coolidge Is Hasty Pudding's 2023 Woman of the Year“. Deadline Hollywood. Посетено на January 30, 2023.
 72. Tinoco, Armando (August 14, 2022). „HCA TV Awards: 'Severance' Tops Streaming Winners In Night 2, Joining 'The White Lotus', 'Abbott Elementary', 'Better Call Saul'. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на September 19, 2022. Посетено на September 26, 2022.
 73. „Jennifer Coolidge | Emmy Awards“. Academy of Television Arts & Sciences. Посетено на September 26, 2022.
 74. Fee, Gayle (June 22, 2015). „Jennifer Coolidge making a scene at P'town film fest“. Boston Herald. Посетено на September 26, 2022.
 75. „The 28th Annual Screen Actors Guild Awards“. SAG-AFTRA. Посетено на September 26, 2022.
 76. Pedersen, Erik (February 26, 2023). „SAG Awards: 'Everything Everywhere All At Once' Wins Top Film Prize; Michelle Yeoh & Brendan Fraser Take Lead Acting Honors; 'White Lotus' A Double Winner – Full List“. Deadline Hollywood. Посетено на February 27, 2023.
 77. „Stinkers Bad Movie Awards – 2006 Ballot“. Hastings Bad Cinema Society. Архивирано од изворникот на May 4, 2007. Посетено на September 26, 2022.
 78. „The Teen Choice Awards“. Fox Broadcasting Company. Архивирано од изворникот на January 8, 2006. Посетено на September 26, 2022.