HBO е американска премиум кабелска телевизиска мрежа, сопственост на Time Warner, под оперативна подружница на НBO Inc. Почнувајќи од јануари 2012 година, програмирањето на HBO достигнува 29 милиони претплатници во САД, што ја направи втора најголема премиум мрежа во САД (програмирањето на Encore достигнува 33.200.000 претплатници од март 2012 година). Во прилог на својата претплатничка база во САД, HBO исто така се емитува и во најмалку 151 земја во светот. Програмирање на HBO се состои претежно од театрално објавени филмови и оригинални серии, заедно со кабелски филмови и документарци, бокс натпревари, и повремени stand-up комедии и концертни промоции.

HBO
Отпочната8 ноември 1972 (1972-11-08)
СопственикWarnerMedia
Формат на слика1080i (HD); 480i (SD)
СлоганThere's More to Discover
ДржаваСАД
Јазик
СедиштеЊујорк
Веб-странаhbo.com
Семрежно емитување
HBO Max
 • hbomax.com
 • (потребна е претплата)

Историја

уреди

Развој и лансирање

уреди

Во 1965 година, Чарлс Долан, пионер во комерцијалната употреба на кабли, доби франшиза за изградба на кабелски систем во Менхетен во Њујорк. Новиот систем, кој Долан го нарече "Sterling Manhattan Cable", стана првиот урбан подземен кабловски систем во САД. Наместо бандерски кабли или антени за добивање сигнали, Стерлинг постави подземен кабел под улиците на Менхетен - бидејќи мноштвото од високите згради го блокираа телевизискиот сигнал. Во истата година компанијата Time-Life, купи 20 проценти од компанијата на Долан.

Долан ја претстави својата идеја за "The Green Channel" на управителите на Time-Life, и иако сателитската дистрибуција беше далечна замисла во тоа време, тој ги убеди Time-Life да го поддржат. Подоцна на 8 ноември 1972 година, "The Green Channel" стана "HBO". HBO започна со користење на мрежата на микробранови сигнали преку кои ги дистрибуираше своите програми. Првата програма и филмот емитуван на HBO бил Sometimes a Great Notion, во кој глумат Пол Њуман и Хенри Фонда. Првиот HBO спортски настан беше пренесуван веднаш потоа, на НХЛ хокеј игра во Медисон Сквер Гарден помеѓу Њујорк и Ванкувер.

“Sterling Manhattan Cable” ги загубија парите, бидејќи компанијата имала многу мала претплатничка база од 20.000 клиенти во Менхетен. Медиумскиот партнер на Долан, Time-Life, добила 80% контрола врз “Sterling Manhattan Cable”. Time-Life го промени досегашното име “Sterling Manhattan Cable” и се преименува во “Кабловска телевизија Менхетн” и доби контрола над HBO во март 1973 година. Џералд Левин го замени Долан како претседател на HBO и главен извршен директор. HBO наскоро беше најголемиот ТВ-сервис во Америка, но цената за приклучок била исклучително висока. Претплатниците го испробувале сервисот неколку недели, се уморувале од гледањето на истите филмови, и потоа го откажувале. HBO почнал да тони и нешто морало да се направи. Кога HBO стигна до Лоренс, Масачусетс, идејата беше да им овозможи на претплатниците да гледаат услуги бесплатно на каналот 3. По еден месец, услугата се пресели на канал 6 и сè се измешало. Тоа се покажа многу популарно, се здобија со многу нови претплатници и концептот почнал да се користи и на други места.

Националната експанзија, иновации и пораст на највисоко ниво (1975-1996)

уреди

На 30 септември 1975 година, HBO стана првата телевизиска мрежа која континуирано пренесуваше сигнали преку сателит кога се прикажувал бокс-мечот помеѓу Мухамед Али и Џо Фрејзер. HBO ги пренесе домашните сателитски преноси од Westar 1 до Satcom 1 во февруари 1976 година и од 1977 година и ги постави основите за сателитско пренесување во современата индустрија на кабловска телевизија.

Мрежата се емитувала само девет часа на ден во првите девет години од емитувањето, од 15:00 до полноќ. Во септември 1981 година, HBO започна емитување на 24-часовен распоред за време на викендите, до полноќ во текот на неделата. На 28 декември 1981 година, HBO го прошири својот програмски распоред за 24 часа на ден, седум дена неделно (Cinemax имаше 24-часовен распоред од нејзиното лансирање, а Showtime и The Movie Channel имаа 24-часовен распоред уште порано). На 1 август 1980 година, HBO создаде придружничка мрежа, Cinemax, мрежа која емитува филмови, создадена како одговор на HBO кон конкурентскиот The Movie Channel; во своите рани години, Cinemax вршеше музички промоции и некои ограничени оригинални програмирања, како што SCTV и Маx Headroom, кои емитуваа филмови, но мрежата оттогаш стана позната по емитување на филмови за возрасни и серии во текот на доцните вечерни часови.

Во 1983 година, се емитуваше првиот оригинален филм The Terry Fox Story. Таа година, исто така, се емитуваше и премиера на шоуто Fraggle Rock - детска емисија; HBO продолжи да емитува различни оригинални програми за деца до 2001 година, кога такви програми речиси целосно се преселија на распоредот на HBO Family. HBO беше вовлечена во неколку правни тужби во текот на 1980-тите, овде се вклучени кабелските системи и правни закони наметнати од државата и градските закони кои биле цензурирани од страна на HBO и други ТВ-мрежи. Во јануари 1986 година, HBO, исто така, стана првата сателитска мрежа за да го шифрира својот сигнал преку Videocipher II системот. Четири месеци подоцна, HBO стана жртва на упад кога сателитскиот ТВ-дилер Џон МекДугал, човек кој се нарекувал себеси "Капетан полноќ", го пресретнал сигналот на мрежата за време на презентација на филм. Федералната комисија за комуникации потоа го тужеше МекДугал.

Во 1987 година, HBO лансираше нов канал, Festival, чие постоење беше многу кратко. Тука се емитувале класични филмови и најновите хит филмови, заедно со промоции и документарни филмови од HBO. Исто така, цените за пријавувањето на каналот биле поевтини од HBO и Cinemax. Само неколку кабелски системи го пренесувале каналот и истиот прекинал да се емитува кон крајот на 1988 година. Во 1988 година, HBO се прошири во голема мера кога останатите ТВ-мрежи почнаа да штрајкуваат; HBO имала нови програми и емисии додека стандардните телевизиски канали можеле само да емитуваат репризи. Во 1989 година, HBO водеше кампања против телевизиската мрежа Showtime, со слоганот "Никој не го носи дома, како HBO", користејќи го синглот на Тина Тарнер - The Best.

Кога Time-Life се спои со Warner Communications во 1989 година, HBO стана дел од Time-Warner (кој од 2011 година, продолжи да служи како матична компанија на мрежата). Случајно, Warner Communications го создаде соперникот The Movie Channel (сега во сопственост на CBS) во доцните 1970-ти, пред Viacom, кој купи 50% од акциите на The Movie Channel во 1983 година, ја купила и останата половина од мрежата во 1985 година.

Во 1991 година, HBO и Cinemax станаа првите премиерни сервиси кои нуделе мултиплексирање на клиентите. Обезбедувајќи повеќе опции од HBO и Cinemax, HBO 2 (преименуван HBO Plus 1998-2002 г.) и Cinemax 2 (познат како MoreMax од 1998 г.) дебитираше на три кабелски системи во Висконсин, Канзас и Тексас. Овој потег се покажа како успешен, што резултира HBO и CINEMAX да понудат дополнителни мултиплекс канали, HBO 3 (започна во 1995 година, преименуван HBO Signature во 1998 година), HBO Family (започна во 1996 година), HBO Comedy и HBO Zone (започна во 1999 година) и HBO Latino, латинско-тематските канали на HBO (започнаа во 2000 г.). Cinemax исто така, започна мултиплекс услуги Cinemax 3 (лансиран во 1996 година, ActionMax во 1998 г.), ThrillerMax (започна во 1998 г.) и WMax @ Max, OuterMax и 5StarMax (сите лансирани во 2001 година). Во 1993 година, HBO стана првиот дигитално пренесуван, светски телевизиски сервис. HBO.com, потоа добро препознатлив по своите онлајн веб-шоуа, беше лансиран во 1995 година.

Пред 1997 година, HBO постигна одреден успех со некои емисии, како што сеTales from the Crypt, Dream On, Tracey Takes On..., Mr. Show и Arliss. HBO прикажуваше серии кои стекнаа голем успех иако не беа комерцијално успешни како емисиите на Fox, сепак едно шоу имаше култен статус, позитивна критика, и беше номиниран и освои многу награди. Тоа шоу беше The Larry Sanders Show и истиот претставува предводник на сериите на HBO во текот на 90-тите, а можеби и целиот HBO временски период пред 1997 година.

Зголемувањето на постоењето на оригиналното програмирање (1997-денес)

уреди

HBO има развиено многу оригинални програми и пред 1997 година, но таа е годината во која НВО има добиено бројни Еми награди. Како услуга заснована исклучиво на претплата, HBO нема "нормални" реклами, туку мрежата работи на промоции за претстојните HBO програми и она што се случува зад сцената помеѓу програмите. Ова го олеснува HBO од некои притисоци за да се ублажат контроверзните аспекти на своите програми, и овозможува емитување на експлицитна содржина, како што се насилство, секс и други вулгарни содржини.

На почетокот во 1997 година, со првата драматична приказна од едночасовната серија Оз, HBO започна тренд кој стана вообичаен и кај останатите кабелски услужници. Иако беше позитивно критикувана, дури во 1999 година, почна да се емитува втората серија со најголема гледаност - Сопранови, и дури тогаш мрежата подлегна на критики и многу освоени Еми награди. Во шестата сезона, Сопранови добија 111 Еми номинации, што резултира со 21 победа, две од нив за Еми за најдобра драма. Во 1999 година, HBO стана првата национална кабелска телевизиска мрежа која почна да се емитува ТВ-канал со висока дефиниција. Неколку години подоцна, во 2002 година, HBO го лансираше новото шоу - The Wire, иако тоа не го надмина рејтингот на Сопранови, и понатаму го зацврсти угледот на HBO како мрежа која произведува квалитетно програмирање. Серијата се емитуваше пет сезони во текот на шест години.

HBO претплатниците обично плаќаат за екстра "ниво" на услугата дури и пред да платат за самиот канал (иако најчесто, цените на HBО за сите свои канали одат заедно во еден пакет). Сепак, федералниот закон наведува кабелскиот систем да му овозможи на едно лице да ги добие само основните канали, локалните емитување на каналите, јавни, образовни и владини канали и НВО, без пријавување за дополнителната услуга. Кабелските системи може да имаат потреба од користење на “претворач” (обично дигитален) да прима сигнал за HBO.

Другите мрежи и локални синдикали повторно емитувале неколку HBO програми и голем број на HBO серии, шоуа, емисии станале достапни на ДВД. Бидејќи повеќето успешни серии на HBO (особено Sex and the City, The Sopranos, The Wire, Curb Your Enthusiasm, Entourage, Deadwood, Six Feet Under, Boardwalk Empire, Game of Thrones и True Blood) се емитуваа и на други мрежи во други земји , како на пример во Велика Британија, Канада, Австралија и во поголемиот дел од Европа, HBO програмирањето има повисок процент на емитување кај популацијата на овие земји во споредба со САД. Поради високата цена на HBO, многу Американци ги гледале HBO програмите на DVD или на основните кабелски програми, месеци или дури години откако мрежата за првпат ги емитувала овие програми, иако неколку серии имаат снимено алтернативни "чисти" сцени наменети за синдикално емитување.

HBO има правило да не ги емитува филмовите со вулгарна содржина на своите примарни канали помеѓу 06:00-20:00 часот; ова правило останува во сила и во 2012 година, и покрај постоењето на V-чип и други дополнителни услуги кои имаат вградено таков вид на филмови кон нивните дневни распореди почнувајќи од средината на 1980-тите. Правилото, исто така, се применува на сите ТВ-МА програми откако законот за надгледување на тоа што следат децата на ТВ стапи во сила во јануари 1997 година, иако главниот HBO канал почна со емитување на ограничен број на серии, филмови и документарци кои содржат вулгарности и насилство, но во голема мера се ослободени од голотија и графичко насилство или сексуална содржина за време на викендите пред 8:00 во 2010 година. Останатите канали од HBO Family, кои не емитуваат ниту една програма од таков вид, други мултиплекс радиофреквенциски канали на HBO сепак емитуваат такви емисии во утринските и попладневните часови.

Канали

уреди

HBO мрежата се состои од седум мултиплекс радиофреквенциски канали и видео на побарување (HBO On Demand). HBO, исто така, во своите пакети им нуди опција - им дозволува на гледачите втора шанса да видат на ист филм/програма три часа подоцна/порано - во зависност од нивната географска локација. Сепак, некои кабелски системи нудат само главен канал (и во некои случаи, HBO2) на овој начин. HBO обично не овозможува емитување на филмови со несоодветна содржина на примарниот канал или мултиплекс каналите.

 • HBO: Предводник на мрежата; се емитуваат популарни филмови, премиери, бокс мечеви и спортски натпревари, серии, комедии и документарни филмови, исто така и дебитирање нови филмови во сабота. Главниот HBO канал емитува програми со непристојни содржини по 20:00 часот.
 • HBO2: Секундарен канал, кој емитува повеќе филмови и серии. HBO2 емитува непристојни филмови во текот на денот, за разлика од главниот HBO канал. НВО2 е пуштен во употреба во 1991 година, каналот беше преименуван во HBO Plus во 1998 година, и потоа пак во HBO2 во 2002 година. Во Бразил и Латинска Америка, локалната верзија на HBO2 ги емитува сите филмови кои се вртат на оригиналниот HBO канал, а HBO Plus функционира како посебен канал.
 • HBO Comedy: Емитува помалку сериозни филмови и серии т.е комедии; емитува филмови со непристојна содржина во текот на денот, но емитува комедии за возрасни во ноќните часови.
 • HBO Family: Прикажува филмови и серии насочени кон помладата публика, како и филмови за целото семејство; емитува серии наменети за децата од предучилишна возраст во утринските часови.
 • HBO Latino: Шпанска верзија на HBO намената за шпанската популација, вклучува емитување на поголем дел од емисии кои се вртат на главниот канал, само симултано преведени на шпански јазик. Овој канал емитува HBO продукции, вклучувајќи и некои шпански серии, како и холивудски блокбастери. Исто така, емитува и бокс натпревари.
 • HBO Signature: Се одликува со емитување на висококвалитетни филмови, HBO серии и промоции; каналот првично беше именуван како "HBO 3" од своето пуштање во употреба во 1991 г. до 1998 година.
 • HBO Zone: Овој канал емитува филмови и HBO програми за личности во старосна граница помеѓу 18 и 35 годишна возраст. Тој претставува HBO канал кој емитува програми за возрасни во текот на ноќта, слични на оние кои се емитуваат на Cinemax.

HBO обезбедува 1080i висока дефиниција на гасови на сите седум од неговите мултиплекс канали. HBO HD е достапен на Cox Communications, DirecTV, Time Warner Cable, Dish Network, Comcast, AT&T U-verse, Optimum, Verizon FiOS и неколку други големи кабелски услужници, иако неколку услужници ги нудат сите седум мултиплекс радиофреквенциски канали во HD.

HBO мрежно семејство

уреди

Во 1991 година, HBO и Cinemax станаа првите премиум мрежи кои нудат мултиплекс услуги на клиенти како придружници на главната мрежа, нудејќи мултиплекс услуги на HBO и Cinemax на три кабелски системи во Оверленд Парк, Канзас, Ричардсон и Плано, Тексас, и Расин , Висконсин управувани од страна на TeleCable. Една година подоцна, истражување од страна на компанијата A.C. Nielsen покажа дека мултиплекс испораката на HBO и Cinemax имале позитивно влијание врз ставовите и употребата на корисниците. HBO2 беше лансиран како мултиплекс канал во 1992 година, лансиран на овие три системи.

Во 1995 година, HBO3 беше лансиран, а една година подоцна и HBO Family, станувајќи првата мултиплекс мрежа на канали, ориентирана како семејство (Showtime, Starz и Encore имаат слични мултиплекс канали од овој вид). Во април 1998 година на мултиплексот од канали на HBO стана колективно познат како HBO The Works, a Cinemax каналите како MultiMax. Исто така, HBO2 и HBO3 преминаа низ големи преименувања: HBO2 беше преименуван во HBO Plus, и HBO3 стана HBO Signature (мрежа посветена на жените). Во мај следната година, HBO Comedy и HBO Zone (мрежа насочени кон младите) беа лансирани, и во 2000 година - HBO Latino, латино-тематски канал. Конечно во 2002 година, HBO Plus се преименува пак во неговото оригинално име - НВО2.

HBO мултиплекс стана колективно познат под името "HBO The Works" за неколку години, почнувајќи од 1998 година, додека каналите на Cinemax станаа познати како "MultiMax". Почнувајќи од 2009 година, НВО мултиплекс, немаа "официјално" име. Сепак, HBO и соодветните мултиплекс пакети Cinemax се наведени колективно како "HBO/MAX Pak". Претплатниците на DirecTV, Dish Network и некои кабелски услужници може да се приклучат на Cinemax мрежите без претплата на HBO, иако повеќето кабелски услужници ги нудат и двете услуги и нивните мултиплекси како пакет.

HBO Family

уреди

HBO Family е лансиран во 1996 година како мултиплекс канал на HBO, со програми наменети за целото семејство. Тој беше првично лансиран во 1990 година како HBO for Kids и беше преименуван во "HBO Family" шест години подоцна. Програмирањето на HBO Family се состои од образовни и програми за децата од предучилишна возраст од 6 наутро до пладне. Програми кои се емитуваат во ова време се: Kids On, Crashbox, Stuart Little, Harold and the Purple Crayon, The Little Lulu Show, A Little Curious, George and Martha, Happily Ever After: Fairy Tales for Every Child, The Adventures of Paddington Bear, HBO Storybook Musicals, во период од 12:00-18:00 ч. Овој канал не емитува никакви емисии од недоличен карактер.

Од 2011 година, изгледот на HBO Family е ист како и другите мултиплекс канали. Пред 2011 година, изгледот на HBO Family беше различен од другите мултиплекс канали. Меѓу програмите до 2007 година, HBO Family претставуваше графички текст на крајот од промо спотовите прикажувајќи датум и време за следното емитување на таа програма, нешто што оригиналниот HBO веќе го направил, но сега веќе не се прикажува во овој формат.

HBO Latino

уреди

HBO Latino првично беше лансиран на 2 јануари 1989 година како Selecciones en Español de HBO y Cinemax (шпански селекции од HBO и Cinemax). Каналот првично беше ограничен на емитувања исклучиво на шпански јазик и на бокс натпревари во живо за кои HBO имаше обезбедено права за емитување, премиери од архивата на НВО преведени на шпански јазик и премиери на шпански филмови (претежно од Мексико, Аргентина и Шпанија). Selecciones en Español беше преименуван HBO en español на 27 септември 1993 година. Конечно, каналот го доби сегашното име - HBO Latino на 31 октомври 2000 година. HBO Latino почна да емитува серии од НВО преведени на шпански. Во почетокот на 2004 година, сепак, HBO Latino почна да емитува програми исклучиво на шпански јазик (претежно преземени од HBO Latin America). Во 2006 година, почна и да воведува програми на португалски јазик во својот распоред. Антологиската бокс серија, Boxeo de Orohas е главен настан на HBO Latino уште од самиот почеток, во 2000 година.

HBO Latino главно служи за прикажување на програмата од главниот HBO канал, и покрај алтернативниот аудио-звук на шпански јазик кој тече во текот на програмата, но со ограничени програмски замени и разликите во мрежните промоции кои се емитуваат помеѓу програмите. HBO Family, заедно со HBO Latino, имаат свои посебни мрежни места, а сите други се интегрирани во рамките на главното мрежно место на НВО . Мрежното место ја содржи телевизиската програмата и многу други содржини.

Други сервиси

уреди

HBO на барање

уреди

НВО на барање (HBO on Demand) е видео на побарувачка - пандан на HBO. Нуди филмови, серии и промоции кои претходно се емитувале на мрежата. Услугата се обезбедува без дополнителни трошоци за HBO претплатниците, кои веќе плаќаат такса за кабелски и сателитски услужници за редовно да имаат пристап до каналот. Со намалување на честотата преку која гледачите не можат да најдат програма која би сакале да ја гледаат, како и ограничување на откажување на услугата од истата причина, HBO го лансира HBO на барање, преку кој се овозможува пристап и програмирање на каналот според географската часовен појас во која се наоѓаат клиентите. Услугите со стандардна дефиниција и верзиите со висока дефиниција на HBO на барање, се достапни на повеќето кабелски и сателитски услужници, и испорачани до купувачите кои се претплатиле на линеарните HBO канали без дополнителни трошоци. На 3 јануари 2011 година, HBO стана првиот премиерен канал и првата кабелска мрежа која нуди 3D.

На 18 февруари 2010 година, HBO го лансираше HBO GO, мрежно место кое содржи 600 часа на содржини. Содржината се состои од НВО филмови, промоции на комедии, документарни филмови, спорт и филмови за возрасни кои се емитуваат доцна во ноќта. Мрежното место е на располагање на HBO претплатници на Verizon FIOS, AT&T U-verse, Google TV, Cox Communications, Comcast, Time Warner Cable, DirecTV, Dish Network, Suddenlink Communications и Charter Communications. Апликациите на НВО GO за iPad, iPhone, и Андроид се појавија на пазарот на 29 април 2011 година. Апликациите се преземени во повеќе од еден милион пати во првата недела, а имаше над три милиони преземања до крајот на јуни 2011 година. Time Warner Cable е задолжен за пуштање во употреба на HBO GO во јануари 2012 година, откако ќе биде завршено со бета тестирањето.

HBO GO е наследник на HBO на интернет, првично започна со работа во јануари 2008 година предвиден за клиенти на Time Warner Cable во Грин Беј и Милвоки, Висконсин. Содржи 400 часа на филмови и серии кои би можеле да бидат преземени, без дополнителни трошоци за HBO претплатниците; гледачите мора да бидат клиенти на дигиталниот канал кој беше претплатник на HBO, и ја користеле нивната кабловска компанија како и нивниот интернет сервис услужник. Вклучени се 130 филмски наслови што месечно ротираат на располагање и филмски хитови, серии и промоции.

На 11 октомври 2011 година, беше најавено дека HBO GO ќе биде достапен преку Roku ресивер, под исти услови кои се потребни за кабелска или сателитска претплата на HВО. Не е познато дали постојат какви било планови да понуди HBO GO на самостојна претплата како што некои канали се понудени на Roku. Од 27 март 2012 година, HBO GO е достапен на Xbox 360 како апликација; потребно е претплата на HBO GO и Xbox Live Gold за да може да се користи апликацијата. Во јуни 2012 година, апликацијата Android стана достапна преку Amazon Appstore, и може да се преземе од Amazon Kindle Fire.

Програмирање

уреди

Оригинални серии

уреди

Од 1977 година, HBO пушти во употреба оригинално програмирање, листа која вклучува драми и комедии заедно со театарски филмови. Повеќето од овие емисии се наменети за возрасни, и често се прикажуваат содржини со голема количина на вулгарности, насилство и голотија, што е многу потешко да се емитуваат на главните кабелски програми, поради стравот од губење на спонзори.

Филмови

уреди

Од 2011 година, HBO го имаше првиот рок за лиценцирање во соработка со сестринската мрежна фирма Warner Bros Pictures (и подружниците Warner Bros Animation, New Line Cinema и Castle Rock Entertainment) DreamWorks Animation (која што трае сè до 2013 година), 20th Century Fox (и подружниците 20th Century Fox Animation и Fox Searchlight Pictures, Фокс договорот беше обновен за десет години, на 15 август 2012 година, и му овозможи на студиото да ги објавува своите филмови преку дигитални платформи како што се iTunes и Amazon за време траењето на филмот со лиценца за првпат), Universal Studios (и подружниците Universal Animation Studios, Working Title Films, Illumination Entertainment и Focus Features).

HBO, исто така, има право да емитува акциони филмови од DreamWorks Pictures, но се откажа од тие права кон крајот на 2010 година, кога правата за дистрибуција се префрлија од Paramount Pictures на Touchstone Pictures (чиишто филмови се емитуваат од страна на Showtime преку договор за дистрибуција со Walt Disney Motion Pictures Group). Во мај 2011 година, HBO најави договор за лиценцирање со Summit Entertainment за да се добијат платежни-кабелски права театрални филмови од студиото објавени меѓу 2013 и 2017 година, откако договот со Showtime истекува кон крајот на 2012 година.

HBO, исто така, покажува тајни работи (филмови кои веќе имаат добиено мрежа или синдикирани телевизиски изданија) на театарски филмови од Viacom подружниците Paramount Pictures и Republic Pictures, Universal Pictures, The Walt Disney Company, Sony Pictures, Fox Searchlight, Metro-Goldwyn-Mayer, DreamWorks Pictures и Lionsgate. Почнувајќи од 2008 година и продолжувајќи понатаму, HBO, исто така, има ексклузивни права на приватен (платен) кабел на своите театарски филмови направени преку HBO Films.

Спортови

уреди

Како што претходно рековме, првото спортско емитување на НВО беше натпреварот помеѓу Њујорк и Ванкувер, пренесуван на Wilkes Barre, Пенсилванија на 8 ноември 1972 година. HBO е познат по своите боксерски натпревари вклучувајќи ги и оние прикажани на HBO Светското првенство во бокс. Во 1975 година, "Thrilla in Manila" бокс натпреварот помеѓу Мухамед Али и Џо Фрејзер на HBO и беше првата програма на платената кабелска мрежа која што емитуваше преку сателит. Исто така во 1975 година, HBO почна со емитување во Вимблдон и го правеше тоа до 1999 година. Покриеноста потоа се пресели во сестринската мрежа ТNТ и подоцна до ESPN2.

Во 1973 година, HBO ја емитуваше боречката федерација низ светот настан од Медисон Сквер Гарден, предводена од Џорџ Стил којшто се соочува со Педро Моралес. Настанот беше емитуван на WWE 24/7 услуга по барање. Во средината на 1970-тите, HBO емитуваше неколку НБА и АБА натпревари во кошарка (особено, последниот АБА финален натпревар во 1976 година, помеѓу Њујорк Нетс и Денвер Нагетс), како и некои НХЛ хокеј игри. HBO Спорт, исто така емитуваше PBA куглање во текот на 1970-тите. Дик Стоктон беше плеј-од-плеј најавувач и Ски Форемски беше коментатор.

Во 1977 година, HBO започна со Inside the NFL, најдолготрајната програма на каналот, но го откажа тоа во февруари 2008 година, со соперничката платежна ТВ мрежа Showtime избирајќи ги сериите почнувајќи од септември 2008 година. HBO започна со Boxing After Dark во 1996 година, покажувајќи некои од најновите таленти во бокс. HBO моментално работи на HBO PPV (порано TVKO).

Во 2001 година, HBO го ангажира Боб Костас да биде домаќин на 12-епизоди од спортски шоуа наречени On the Record with Bob Costas. Преработената верзија на On the Record започна во 2005 година, Costas Now, која што заврши со работа во 2009 година. Двете емисии се многу слични на друго HBO спортско шоу наречено Real Sports with Bryant Gumbel што во моментов се емитува на мрежата. Каналот емитуваше друго спортско шоу Џо Бак во живо, предводено од долгогодишниот безбол коментатор Џо Бак во 2009 година. HBO и NFL филмови, исто така, заедно го прикажуваа Hard Knocks. Серијата, која што првпат имаше премиера во 2001 година, се врати во август 2009 година за да го документира Cincinnati Bengals.

HBO Спорт е предводена од неколку познати телевизиски директори во текот на годините, вклучувајќи го нејзиниот основач Стив Пауел (подоцна шеф на програмирањето на ESPN), Дејв Јога (подоцна шефот на каналот за тенис), Сет Авраам (подоцна шеф на Медисон Сквер Гарден спорт) и Рос Гринбург.

Документарци

уреди

Многу од документарните серии на HBO се појавија под брендот на America Undercover. Меѓу редовните на America Undercover се Real Sex и Autopsy.

Во 2004 година, водени од активистот за човекови права Ансар Бурни, еден тим на HBO во емисијата Real Sports with Bryant Gumbel користеше скриена камера за да го документира ропството и тортурата во тајните кампови во пустината каде момчињата на пет годишна возраст беа обучени да се тркаат со камили, национален спорт во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ). Ова истражување кое што трае половина час ги прикажува децата коишто ги експлоатираат или киднапираните стотици млади момчиња во Пакистан и Бангладеш. Овие момчиња биле присилени да станат џокеи на камили во ОАЕ. Во извештајот исто така се сомневаат во искреноста на американската дипломатија за да ја натераат да стане сојузник, Обединетите Арапски Емирати, да се усогласат со своите изјави за да се забрани употребата на децата под 15 години да учествуваат во трките со камили.

Документарецот освои Еми награда за спорт во 2004 година за "Најдобар новинарски спорт" и во 2006 година Алфред I. Дипон-Универзитетот Колумбија доби награда за извонредно новинарство. Тоа исто така го сврте вниманието на светот за маките на децата во Блискиот Исток и му помогна на Ансар Бурни за да ги убеди владите на Катар и Обединетите Арапски Емирати да стават крај на користењето на децата во овој спорт.

HBO е исто така познат по својот документарен бренд Спорт во 20 век. Еден од нејзините најнови документарци беше Dare to Dream за фудбалскиот женски тим на САД и нивните напори да направат разлика. Во овој документарен филм учествуваа Миа Хам, Кристин Лили, Бренди Частин, Џои Фосет, и Џули Фоуди.

Во 2006 година, режисерот Спајк Ли сними четири-часовен документарец за ураганот Катрина наречен When the Levees Broke: реквием во четири дела, што беше расподелен во два дела. Исто така во 2006 година, документарниот уметник Лорен Гринфилд сними филм за четири млади жени коишто се борат со нарушувањата во исхраната во клиниката Ренфру во Флорида, наречен Thin. Во 2008 година телевизијата во САД ја виде премиерата на документарниот филм Baghdad High, кој ги опишува животите на четири момчиња коишто се во средно училиште во Багдад, Ирак, во текот на една година во форма на видео дневник. Документарецот е снимен од страна на самите момци, на коишто им дадени видеокамери за проектот.

Во ноември 2008 година, HBO плати ниска бројка од седум цифри за американските телевизиски права за документарците Amy Rice и Alicia Sams, By the People: The Election of Barack Obama. Тој документарец ја опфаќа посетата на Обама на Африка во 2006 година, неговата претседателска кампања, општите избори и неговата инаугурација во 2008 година. Документарниот филм е објавен на театрите во Њујорк и Лос Анџелес и се емитуваше во ноември 2009 година.

Заштитен знак

уреди

Кога мрежата започна во 1972 година, логото HBO во целост значеше "Home Box Office" и целото име беше опкружено со светлечки дизајн. Во 1975 година, таа започна со користење на големи букви "HBO" со круг во внатрешноста на "О", но за првите неколку години, буквата "О" беше пресечена во "B". Логото беше изменето во 1980 година, кога HBO започнаа со користење на тековната верзија на логото со "B" и "О” уште се прикачени едни со други, но "О" веќе не ја пресекува “B”. Едноставноста на логото го прави доста лесно за да се дуплира, HBO има преземено предност многупати во текот на годините. Логото стана икона поради тоа што е можеби најпознатата мрежа, "HBO in Space", се користеше од есента 1982 година до 1997 година, а во продукција на Liberty Studios на Њујорк во 1982 година и дебитираше на мрежата подоцна таа година . Оригиналната целосна верзија започнува со поглед во прозорец на едно семејство (понекогаш само маж и жена) седаат и гледаат телевизија, преку нивните ресивери или на телевизорот го гледаат каналот HBO (тој дел беше заменет во крајот на 1983 година). HBO, исто така користеше скратена верзија на ова отворена секвенца која започна да бледее за да го покаже ѕвезденото небо во ноќта. Кога ѕвездената порта се случува, и логото лета кон вас како во редовните отворања. Неколку верзии се појавија на YouTube, вклучувајќи и една постирана од официјалната HBO страна на YouTube. Придружните фанфари, првично составени од Фердинанд Џеј Смит III од Jay Advertising за продукцијата Score, беа повторно оркестрирани неколкупати во текот на годините, со аранжманите од традиционалните рогови до пијаното. Сегашната презентација сè уште ја користи изменетата верзија на оваа тема.

Друг симбол на HBO се, "неонските светла," којшто ги означуваат филмовите во 20:00 часот од декември 1986 година до есента 1997 година. Редоследот, е претставен како тема со електрична гитара, која што започнува со пурпурна боја во логото на HBO на филмскиот стрип како зраците на светлината пукаат низ него; камерата потоа кружи низ неколку CG слотови којшто блескаат во сина, зелена и розова боја сè до светлината која што блеска во различни бои. Зумирањето го формира логото HBO во светловиолетови бои со "филм" напишан на црна позадина зад зборовите.

Помеѓу 1997 година и 1999 година HBO користеше неколку "играни презентации" која што го покажа логото на HBO во различни ситуации, како на пример риба во вода, славна личност во лимузина, големото HBO лого како брка човек, и на покривот на една зграда. Следното HBO "функција Презентација" браник користи од 1999 до 1 април 2011 година исто така се користи CGI графика. Верзија гледана секој ден е камера како лета над земјата со брзо вклучување на рефлекторите, еден по еден. Камерата одеднаш се забавува, почнува да се доближува до "земјата" и открива HBO лого во облик на езеро, а зборовите: "Feature Presentation" се појавуваат еден по еден, во 3D. Целосната верзија, само прикажана во вечерните филмови во петоците, саботите и неделите, започнува на улица во градот, покажувајќи кино маркиза кој гласи "HBO Feature Presentation ". Камерата зумира, а потоа трепка, ја менува сценографијата и зумира преку селски пат кој поминува под "Н" во облик на кула, а потоа снежните планински патишта скокаат преку опаѓачката карпа, и оди преку "В" во облик на тунел од друга страна, а потоа брзо доаѓа до пустински пат фаќајќи ја "О" во облик на танкер. Таа потоа се појавува во урбана населба со облакодери видливи во позадина поминува покрај куќи и продавници, и покрај градски автобус. Патот станува мост, доаѓа по центарот на градот, заобиколувајќи ѓи зградите видени порано. Истата анимација се гледа во повеќе заеднички верзии потоа игра како и обично. Сегашната HBO најава за " Feature Presentation " се користи од 2 април 2011 година заедно со сина светлина во позадина, логото HBO, и зборовите: "Feature Presentation ".

Слогани

уреди
 • Ноември 1972– Август 1975: "This is HBO, the Home Box Office. Premium Subscription Television from Time-Life."
 • Август 1975–Јуни 1976: "Different and First"
 • Јуни 1976–Мај 1978: "The Great Entertainment Alternative"
 • Мај 1978–Октомври 1979: "The Home Box"
 • Октомври 1979– Март 1984: "HBO People Don't Miss Out"
 • Март 1984–Јуни 1985: "There's No Place Like HBO"
 • Јуни 1985–Јули 1988: "Nobody Brings It Home Like HBO"[
 • Јули 1988–Февруари 1989: "Watch Us Here on HBO"
 • Февруари 1989–Јули 1990: "Let's All Get Together"
 • Октомври 1989–Ноември 1990: "Simply The Best", користена песна "The Best" од Tina Turner како тема
 • Ноември 1990–Ноември 1992: "The Best Time on TV"/"The Best Movies"
 • Ноември 1992–Октомври 1993: "We're HBO"
 • Октомври 1993–Септември 1995: "We're Out of Town Today"
 • Септември 1995–Октомври 1996: "Something Special's On"
 • Октомври 1996–Април 2009: "It's Not TV. It's HBO."
 • 2006–2009: "Get More" (слоган за мрежната страница на НВО)
 • Април 2009–сегашност: "It's More Than You Imagined. It's HBO."
 • 2010–2011: "This is HBO." (само користена за ID)
 • 2011–сегашност: "It's HBO."

Други потфати

уреди

HBO се прошири значително со HBO и Cinemax семејството на мрежи, како и од влијанието на телевизиското и филмското производство. Во 1990 година, HBO започна HBO независни продукции, компанијата која што произведува главно комедии на ситуации за емитување и основни кабелски телевизии, вклучувајќи ги Martin, Roc и Everybody Loves Raymond (дистрибуиран од страна на CBS). HBO Downtown Productions започна една година подоцна, произведувајќи комедии специјални за мрежата, како и содржини за Comedy Central (која што порано беше во ко-сопственост на НВО).

HBO, исто така работи и со HBO Films, основана во 1999 година како реструктуирање и консолидација на својата поранешна филмска поделба, HBO NYC Productions и HBO Pictures. HBO, исто така соработува со уште една филмска поделба наречена HBO Showcase, која што престана во 1996 година.

HBO има учествувано во голем број на заеднички вложувања:

 • TriStar Pictures: Во 1982 година, HBO соработуваше заедно со Columbia Pictures и CBS Theatrical Films за да формира филмско студио: Tri-Star (цртичката исчезна подоцна). HBO, CBS и Columbia одлучија да ги поделат трошоците за изработка на филмовите. Нивното прво производство, The Natural, беше објавено во 1984 година. CBS го продаде својот удел од студиото во 1985 година. Во април 1987 година, Тri-Star влезе во телевизискиот бизнис, како Tri-Star телевизија. Во декември 1987 година, HBO испадна од вложувањето во Tri-Star и Columbia Pictures ги купи нивните акции и ги спои Columbia и Тri-Star во Columbia Pictures Entertainment. Почнувајќи од 2008 година Sony Pictures Entertainment продолжи да го користи името "TriStar".
 • Во 2005 година, HBO Films и New Line Cinema го основаа Picturehouse, светски театарска дружина за висококвалитетни независни филмови. Компанијата затвори во 2008 година.

Малопродажба

уреди

Разни производи ја користат трговската марка HBO. Во 2005 година, HBO започна договор со Cingular Wireless (сега AT & T) за да се воспостави HBO Mobile. HBO Mobile, платежната услуга има функција многу слична на самата кабелска мрежа, има информации за HBO оригиналните серии како Сопранови, Сексот и Градот и други, вклучувајќи водичи за епизодите, позадини и мелодии изрази од страна на членовите на HBO сериите. Во 2005 година, верзија на ДВД интерактивната игра Scene It беше објавена од страна на Mattel, прилагодена на самата HBO мрежа.

Фестивал

уреди

Во 1987 година, HBO пушти во употреба канал наречен "Festival (Фестивал)". Каналот емитуваше класични и хит филмови, како и серии во производство на HBO и документарни филмови. Разликата е во тоа што Festival претставуваше канал со семејно-пријателски услуги. Каналот не емитуваше програми со вулгарна содржина, ниту пак нискоквалитетни програми или филмови, што е сосема спротивно од она што се емитува на премиум каналите. Исто така, цената за претплата на каналот беше пониска од онаа на HBO и Cinemax. Festival на своите претплатници им нуди и водич од 20 страници. Слоганот на каналот беше “Квалитетната забава ви посакува добредојде дома”. Но, само неколку кабелски системи го емитуваа каналот и истиот престана со работа во 1988 година. Во 1996 година, HBO го лансираше со HBO Family, канал сличен на Festival.

Festival ги емитуваше следниве програми:

 • Hollywood Classics: потсетување на филмовите од големите студија
 • Star Salutes: колекции од филмови поврзани со една одредена филмска ѕвезда
 • Centerstage:
  • концерти предложени од Оливија Њутн-Џон , Карли Сајмон, Фетс Домино итн.
  • комедија со Џеки Мејсон, Ред Скелтон, Бил Козби, Џери Синфилд итн.
  • уметничко лизгање
 • документарци: емисии за природата, биографии итн.
 • последни хит филмови

Меѓународна сцена

уреди

Од 1991 година, HBO склучи голем број на партнерства кои емитуваат брендирани програми на НВО преку мрежи низ целиот свет. Како што HBO беше лансиран на нови пазари, брендот почна да се користи во неколку земји.

 • HBO Canada, кој започна на 30 октомври 2008 година преку канадските филмски сервиси Movie Central и The Movie Network, е посветен на мултиплекс канал кои се емитуваат на двата сервиса. И покрај потребната дозвола за емитување на Astral Media (сопственик на The Movie Network) и Corus Entertainment (сопственик на Movie Central) за користење на HBO брендови, Time Warner не го поседува HBO Canada и нема удел во мрежата. Каналот емитува оригинални НВО програми (иако некои програми, исто така, се емитуваат и во САД). Исто така, се емитуваат и селекции на канадски филмови и серии за да ги задоволат сите гледачи на подрачјето на Канада.
 • HBO Asia, најпрво беше во сопственост на UIP Pay TV, Sony Pictures Entertainment, Time Warner и SingTel.
 • HBO Brasil беше лансиран во 1991 година од страна на TVA, Time Warner и Sony, со користење на ОТА UHF честотите и емитување девет часа на ден. По бразилската финансиска криза од крајот на 1990-тите години, TVA го продаде својот дел на Time Warner.
 • HBO Central Europe (Полска, Чешка, Словачка, Унгарија, Романија, Бугарија, Молдавија, Хрватска, Словенија, Србија, Црна Гора и Македонија).
 • HBO Adria (Македонија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Словенија, Србија и Црна Гора, како дел од HBO Central Europe).
 • HBO OLE (сега HBO Latin America), настана како партнерство помеѓу венецуелскиот радиодифузер Omnivisión и HBO. Тогаш Sony и компанијата Волт Дизни се приклучи на партнерство. Подоцна, Omnivisión го продаде својот дел на Time Warner.
 • Movie Network е австралиски премиум телевизиски сервис лансиран во 1995 година, основан од страна на HBO (Time Warner), Village Roadshow, MGM и Disney-ABC International Television.
 • Sky Movies (Нов Зеланд), беше заедничко партнерство помеѓу HBO и Sky Network Television. Каналот беше преименуван во HBO во 1993 година, но Time Warner го продаде својот дел на Sky во 1998 година и беше преименуван пак како Sky Movies.
 • HBO Caribbean нуди емитување на програмите на англиски јазик за да ги задоволат потребите на дел од жителите на островот. Овој канал бил поставен за да го замени шпанскиот јазик кој долги години ги окупираше каналите на ова подрачје. ТВ-системите како Columbus Communications, Cable Bahamas и Multi-Choice TV го емитуваат HBO Caribbean.
 • Во 2005 година, со помош на Vodafone, беше пуштен во употреба HBO безжичниот мобилен сервис во Велика Британија, Ирска, Белгија, Холандија, Германија, Австрија, Швајцарија, Италија, Шпанија и Јужна Африка, а преку SK Telecom и во Кореја во 2006 година. Во 2006 година, HBO On Demand, беше лансиран во Израел преку HOT. Услугата беше лансирана и во Велика Британија во 2007 година преку BT Vision, TalkTalk TV и Virgin Media. Во 2008 година Кипар го лансираше HBO On Demand преку PrimeTv на PrimeTel.
 • Од февруари 2011 година, гледачите во рамките на Велика Британија и Ирска се во можност да ги гледаат поголемиот дел од HBO програмите на еден канал само доколку се приклучат на мрежата Sky Atlantic. Со петгодишен договор за емитување помеѓу HBO и Sky, сите нови програми на НВО ќе се емитуваат на мрежата пред да почнат со емитување на други телевизиски канали во рамките на Обединетото Кралство и канали во Ирска.
 • Од февруари 2012 година, публиката во Холандија е веќе во можност да гледа мал број на HBO програми на три канали преку пуштањето во употреба на HBO Netherland преку каналскиот систем Ziggo. Исто така е достапен и HBO GO. HBO во моментов е достапен за претплатниците на Ziggo, KPN, XS4ALL и Telfort.
 • Од 15 август 2012, HBO најави да го пушти во употреба HBO Nordic, мултиплатформски сервис за видео дистрибуција создаден во соработка со Parsifal International. Деталите за тоа што ќе биде вклучено во новиот сервис не беа откриени, иако деталите за соработката ќе бидат откриени во блиска иднина во Шведска.