Џон Келвин Кулиџ Јуниор (/ˈкlɪ//ˈklɪ/; 4 јули 1872 – 5 јануари 1933) бил 30-тиот Претседател на САД (1923-29). 

Келвин Кулиџ
Кулиџ во доцните 1910-ти
30th Претседател на САД
На должноста
August 2, 1923 – March 4, 1929
29th Потпретседател на САД
На должноста
March 4, 1921 – August 2, 1923
Гувернер на Масачусетс
На должноста
January 2, 1919 – January 6, 1921
Лични податоци
Роден(а) Џон Келвин Кулиџ Јуниор
јули 4, 1872(1872-07-04)
Плимот Ноч, Вермонт, САД
Починал(а) јануари 5, 1933(1933-01-05) (возр. 60)
Нортхамптон, Масачусетс, U.S.
Деца 2, влучувајќи го и Џон Кулиџ
Установа Амхерст Колеџ
Професија Адвокат
Потпис Cursive signature in ink