Џевдет Насуфи

политичар

Џевдет Насуфи — македонски политичар од албанско потекло.

Џевдет Насуфи
Министер за локална самоуправа
На должноста
30 ноември 1998 – 28 декември 1999
Премиер Љубчо Георгиевски
Претходник нема
Наследник Џемали Саити
Министер за правда
На должноста
28 декември 1999 – мај 2001
Премиер Љубчо Георгиевски
Претходник Владо Камбовски
Наследник Иџет Мемети
Лични податоци
Роден(а) 1948
Велешта, Струшко
Националност Албанец
Партија ДПА

Животопис уреди

Џевдет Насуфи е роден во 1948 година во струшкото село Велешта. Бил заменик на претседателот на Владата на Република Македонија. Во периодот од 30 ноември 1998 до 28 декември 1999 година бил Министер за локална самоуправа, додека во периодот од 28 декември 1999мај 2001 бил Министер за правда на Република Македонија[1].

Наводи уреди

  1. „Собрание на Република Македонија“. Архивирано од изворникот на 2015-06-08. Посетено на 2017-06-04.
Претходник
-
Министер за локална самоуправа
30 ноември 199828 декември 1999
Наследник
Владо Поповски
Претходник
Владо Камбовски
Министер за правда на Република Македонија
28 декември 1999мај 2001
Наследник
Иџет Мемети