Јохан Јулиус Валбаум

германски лекар, природонаучник и таксоном

Јохан Јулиус Валбаум (германски: Johann Julius Walbaum; 30 јуни 1724, Волфенбител21 август 1799, Либек) — германски лекар, природонаучник и таксоном на животинскиот свет.

Јохан Јулиус Валбаум
Johann Julius Walbaum
Валбаум
Роден(а)30 јуни 1724(1724-06-30)
Волфенбител
Починал(а)21 август 1799(1799-08-21) (возр. 75)
Либек
Занимањегермански природонаучник

Дела Уреди

Како ихтиолог прв открил и опишал многу видови риби од далечните краишта на светот како што се големата баракуда (Sphyraena barracuda), кучешкиот лосос (Oncorhynchus keta) од реката Камчатка и усест пастрмкокрап или „куримата пасу“ (Prochilodus marggravii) од реката Сао Франциско во Бразил.

Бил првиот кој напишал за употребата на ракавици во хирургијата за да се спречат инфекции. Во 1758 г. забележал ракавици направнеи овчо слепо црево (гумата сè уште не била откриена).

Оставнина Уреди

Природонаучниот музеј во Либек (отворен во 1893 г.) — составен врз големата научна збирка на Валбаум, која е изгубена за време на Втората светска војна.

Наводи Уреди

Надворешни врски Уреди