Камчатка (река)

река на истоимениот полуостров во Далечниот Исток на Русија

Камчатка (руски: Камчатка) — значајна река на полуостровот Камчатка во Далечниот Исток на Русија. Се влева во Камчатскиот Залив во Тихиот Океан. Во некои делови на коритото реката е пловна. Долга е 758 км, а сливот ѝ зафаќа површина од 55.900 км2. Средната надморска височина на сливот е 560 м, додека пак вкупниот пад (висинска разлика) од изворот до утоката изнесува 1.2000 м при среден наклон од 1,58 [1].

Камчатка
Meanders of Kamchatka river.jpg
Местоположба
Физички особености
УстиеТихи Океан
Должина758 км
Особености на сливот
Карта на течението на реката Камчатка во рамките на истоимениот полуостров.

Во поречието се наоѓаат населените места Миљково, Кључи и пристанишното место Уст Камчатск. Во горното течение го носи името Езерска Камчатка (Озёрная Камчатка)[2].

Реката изобилува со лосос кои им даваат издршка на домородните Ителмени[3] и поддржуваат стопански и разоноден риболов.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Бугаев В. Ф. (2007). Рыбы бассейна реки Камчатки (численность, промысел, проблемы) (PDF). Петропавловск-Камчатский: Камчатпресс. стр. 192.
  2. Ресурсы поверхностных вод СССР: Гидрологическая изученность. Т. 20. Камчатка / под ред. В. Ч. Здановича. — Л.: Гидрометеоиздат, 1966. — 260 с.
  3. Карта 3.7 (Камчатка) од од збирката изготвена за Меѓународната програма за Северниот морски пат, Работен документ бр. 90, 1997 г. (англиски)

Надворешни врскиУреди


Координати: 56°14′N 162°30′E / 56.233° СГШ; 162.500° ИГД / 56.233; 162.500