Џон Јунгрен (шведски: John Artur Ljunggren; Форшеда Вернамо, 9 септември 1919 година - Бор Вернамо, 13 јануари 2000 година) бил шведски спортист специјализиран за трки во брзо одење на 50 километри, еден од најдобрите пешаци во историјата на спортот. Бил олимписки победник и петкратен учесник на Летните олимписки игри, европски првак и петкратен учесник на европските првенства. 11 пати ја освојувал титулата во Шведска.

Јунгрен на трка на Олимпијада 1960 година

Јунгрен уште како дете се навикнал на долгите прошетки заедно со браќата Вернер и Гунаро бидејќи немале велосипеди. Тој бил познат по својата техника на одење и никогаш не бил дисквалификуван за време на неговите 499 трки. На национално ниво се натпреварувал и во велосипедизам, трчање и скијање.

Пет пати соборувал светски рекорди: во 1951 и 1953 година на 50.000 m (до 4.29: 58.0) и 30 km (до 4.21: 11.0), а во 1952 година на 30.000 m (2,27: 42,0).

Во текот на својата кариера, тој учествувал на 499 трки, од кои победил 315, 101 пати бил втор и 33 пати трет.

Значајни резултатиУреди

Година Конкуренција Град Дисциплина Плас. Дисциплина Рез. Забелешка
1946 година Европско првенство Осло, Норвешка 50 км Злато 4.38: 20 РЕП [1]
1948 година Олимпијада Лондон, Обединетото Кралство 50 км Злато 4.41: 52 [2]
1950 година. Европско првенство Брисел,

Белгија

50 км Сребро 4.43: 25 [3]
1952 година Олимпијада Хелсинки, Финска 50 км 9. 4,43: 45,2 [4][мртва врска]
1954 година Европско

првенство

Берн, Швајцарија 50 км 4. 4.38: 09.6 [5]
1956 година Олимпијада Мелбурн,Австралија 20 км 4. 1,32: 24,0 [6]
50 км Бронза 4.35: 02.0 [7]
1958 година Европско

првенство

Стокхолм, Шведска 50 км 9. 4,42: 40,8 [8]
1960 година Олимпијада Рим, Италија 20 км 7. 1,37: 59,0 [9]
50 км Сребро 4,25: 47,0 [10]
1962 година Европско првенство Белград, ФНРЈ 50 км 4. 4.30: 19.8 [11]
1964 година Олимпијада Токио, Јапонија 20 км 7. 1,32: 24,0 [12]
50 км 16. 4.35: 02.0 [13]

Надворешни врскиУреди