GJ 1245 (Глизе 1245) — двојна ѕвезда си компоненти G 208-44 и G 208-45, на рстојание од 14 светлосни години, релатвно блиску до Сончевиот Систем. G 208-44 самата по себе е блиска двојна ѕвезда од црвени џуџиња, додека пак G 208-45 е исто така црвено џуџе. GJ 1245 е 37-от најблискиот ѕвезден систем до Сончевиот Систем, сместен во соѕвездието Лебед.[3] GJ 1245 A и B се активни блескави ѕвезди,[4] и парот заеднички се означува со ознаката V1581 Лебед.[5]

V1581 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 53м &1000000000005449200000054,492с
Деклинација +44° 24′ &1000000000000534100000053,41″
Привидна величина (V)13,41 / 14,01 / 16,75
Особености
Спектрален типM5.5 / M6 / M5.5
Променлив типUV Cet[1]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: 397 mas/yr
Dec.: −482 mas/yr
Паралакса (π)220.2 ± 1.0[2] mas
Растојание14.81 ± 0.07 ly
(4.54 ± 0.02 pc)
Апсолутна величина (MV)15,31 / 15,72 / 18,46
Податоци
Сјајност0,000084 / 0,000048 L
Други ознаки
GJ 1245, WDS J19539+4425, V1581 Cygni
Наводи во бази
SIMBAD— Системот
— A
— C
— B

Поголемата од трите ѕвезди, G208-44 A (GJ 1245 A) е само со 11% од масата на сончевата маса. Од другите две ѕвезди, G 208-44 B (GJ 1245 C), е поблиску до ѕвездата A на растојание од 8 АЕ; и е со маса 7% од Сончевата маса. Третата ѕвезда, GJ 1245 B, е на растојание од 33 АЕ од ѕвездата A, и е 10% од Сончевата маса; и би била светла колку Венера гледана од Земјата кога е набњудуван од ѕвездата A.

ПоврзаноУреди

ReferencesУреди

  1. Samus, N. N.; Durlevich, O. V.. VizieR Online Data Catalog: General Catalogue of Variable Stars (Samus+ 2007-2013). „VizieR On-line Data Catalog: B/gcvs. Originally published in: 2009yCat....102025S“ том  1. Bibcode2009yCat....102025S. 
  2. Van Altena W. F.; Lee J. T.; Hoffleit E. D. (1995). „GCTP 2835.01“. The General Catalogue of Trigonometric Stellar Parallaxes (Fourth изд.). 
  3. „The One Hundred Nearest Star Systems“. RECONS. конс. 2016-08-21. 
  4. Lurie, John C.; Davenport, James R. A.; Hawley, Suzanne L.; Wilkinson, Tessa D.; Wisniewski, John P.; Kowalski, Adam F.; Hebb, Leslie. Kepler Flares III: Stellar Activity on GJ 1245A and B. „The Astrophysical Journal“ том  800 (2): 95. doi:10.1088/0004-637X/800/2/95. Bibcode2015ApJ...800...95L. 
  5. Kholopov, P. N.; Kukarkina, N. P.; Perova, N. B.. 63rd Name-List of Variable Stars. „Information Bulletin on Variable Stars“ том  1414: 1. Bibcode1978IBVS.1414....1K. 

Дополнителна литератураУреди

Надворешни врскиУреди

Шаблон:Nearest systems