Bei The Fish — македонска поп-рок група.[1]

ИсторијаУреди

Членови на групата се: Огнен Анастасовски - бас, гитара, вокал, клавијатури; Валентина Миновска - вокал, клавијатури, ударни инструменти; Ненад Тонкин - тастатури, програмирање; Владимир Настевски - електронски тапани (во живо). Бендот потекнува од тинејџерскиот сон Бензона, но се префрли на нешто сосема друго. Bei The Fish е создадена од Огнен Анастасовски, дипломиран уметник на контрабас, кој целиот свој живот го посвети на создавање звуци. Музичката структура ја менува рамката, но Огнен, со Ненад и Валентина се секогаш во срцето на бендот. Тапанарот (Владимир) се приклучи во 2009 година, со супа нова енергија и свежина. Музичкиот израз на групата претставува уникатно спојување на акустични инструменти, електроника и современи македонски и медитерански зачини, со волшебна природа на поп музиката. Бендот ужива во континуиран тек на изданија и емисии во живо и е еден од најпопуларните и најценетите акти во Македонија.

ДискографијаУреди

Во 2012 година, Bei The Fish го објавиле албумот „At the End of the Sand“, во издание на „PMG Recordings“.[2]

НаводиУреди

  1. „Bei The Fish | PMG Recordings“. pmgrecordings.com. Посетено на 2021-02-20.
  2. Bei the Fish, At the End of the Sand, PMG Recordings CD 081, 2012.