Ирена Ристиќ

македонска глумица

Ирена Ристиќ (родена во Охрид на 26 јануари 1975) — македонска театарска, телевизиска и филмска глумица.

Ирена Ристиќ
Роден 26 јануари 1975
Охрид
Националност Македонка
Познат по улогата во:
Збогум на 20 век
Бал-кан-кан
Занимање глумица

ЖивотописУреди

Дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Скопје во 1997, во класата на Владимир Милчин. Работела во Драмски театар-Скопје. Има учествувано во независни проекти. Добитничка е на наградата „Ристо Шишков“ за улогата на Дора во претставата „Жената како воено поле“ во 2009 година.

Театарски претставиУреди

 • ММЕ кој прв почна
 • Балканот не е мртов
 • Жената како воено поле
 • Вагинални монолози
 • Стјуардеси
 • Мурлин Мурло
 • Жив чоек
 • Другата страна
 • Мефисто
 • Дон Жуан
 • Диво месо
 • Како се станува цар
 • Комшилук наопаку
 • Евангелие на глупоста
 • Мачка на вжештен лимен покрив
 • Сината соба
 • Што ги тера жените навечер да трчаат по улиците на Мадрид?
 • Аферата Елсинор
 • Маркиза
 • Најважната работа на светот
 • Купидона
 • Дракула
 • Мадам Кабаре
 • Брод за кукли
 • Библијата
 • Стари времиња
 • Марисол
 • Кандид во земјата на чудата
 • Девојката и смртта
 • Вера,љубов,надеж
 • Странци
 • Несоодветно за на работа
 • Фурка

ФилмoграфијаУреди

СерииУреди

 • Наше маало-епизода:Новото девојче

МанифестацииУреди

 • Глумците пеат
 • Интернационален фестивал на филмска камера "Браќа Манаки"

ЕмисииУреди

 • Контравести

Надворешни врскиУреди