Anywhere but Home e првиот албум во живо од американската рок група Evanescence издаден во 2004 година. Во албумот ги има сите четири спотови од нивниот прв студиски албум Fallen, еден час снимање зад сцената и видео од концерот во Париз. Исто така во албумот ја има и песната „Missing“ која не е издадена претходно, a подоцна е издадена како промоционален сингл.

„Anywhere but Home“
Албум во живо од Evanescence
Издаден23 ноември 2004
Снимен25 мај 2004 - Париз
ЖанрАлтернативен метал[1]
Траење1:01:31
Издавачка куќаWind-up Records
ПродуцентДејв Фортмен
Evanescence — Хронологија
Fallen
(2003)
Anywhere but Home
(2004)
The Open Door
(2006)
Издадени песни од Anywhere but Home
 1. "Missing"
  Издадена: 2004

Список на песниУреди

ЦД верзијаУреди

Бр. НасловТекстописци Траење
1. „Haunted“  Ли, Муди, Хоџес 4:04
2. Going Under“  Ли, Муди, Хоџес 3:57
3. „Taking Over Me“  Ли, Муди, Хоџес, Џон Лекомп 3:57
4. Everybody's Fool“  Ли, Муди, Хоџес 3:40
5. Thoughtless(песна од Korn, препеана од Evanescence)Шафер, Дејвис, Велч, Арвизу, Силверија 4:37
6. „My Last Breath“  Ли, Муди, Хоџес 3:53
7. „Farther Away“  Ли, Муди, Хоџес 5:02
8. „Breathe No More“  Ли 3:33
9. My Immortal“  Ли, Муди 4:38
10. Bring Me to Life“  Ли, Муди, Хоџес 4:43
11. „Tourniquet“  Ли, Греј, Хоџес, Муди 4:17
12. Imaginary“  Ли, Муди 5:25
13. „Whisper“  Ли, Муди 5:45
14. „Missing“ (Студио)Ли, Муди, Хоџес 4:16

ДВД верзијаУреди

КонцертУреди

58 минути

 1. „Haunted (интро)“
 2. „Haunted“
 3. „Going Under“
 4. „Taking Over Me“
 5. „Everybody's Fool“
 6. „Thoughtless“ (песна од Korn, препеана од Evanescence)
 7. „My Last Breath“
 8. „Farther Away“
 9. „Breathe No More“
 10. „My Immortal“
 11. „Bring Me to Life“
 12. „Tourniquet“
 13. „Imaginary“
 14. „Whisper“

Музички видеаУреди

17 минути

 1. „My Immortal“
 2. „Everybody's Fool“
 3. „Bring Me to Life“
 4. „Going Under“

Зад сценатаУреди

23 минути

 1. „Life On the Road“
 2. „Showtime“
 3. „Bloopers“
 4. „Evanescence Unleashed“
 5. End credits: „Missing“

ЕкстраУреди

5 минути

 1. „Bring Me to Life“ (Живо во Лас Вегас)

ЛичностиУреди

ТабелиУреди

Табела (2004–2005) Позиција
Австрија Топ 75 Албуми[2] 10
Франција Топ 200 Албуми[3] 22
Германија Топ 100 Албуми[4] 19
Нов Зеланд Топ 40 Албуми[5] 40
Швајцарија Топ 100 Албуми[6] 10
САД Билборд 200[1] 39

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „Evanescence Billboard Albums“. Allmusic. Посетено на 2007-03-14.
 2. „Evanescence albums and singles Austrian charts“. AustrianCharts.at. Посетено на 2007-03-14.
 3. „Evanescence albums and singles French charts“. LesCharts.com. Посетено на 2007-03-14.
 4. „Charts-Surfer: Suchergebnis - Evanescence“. Charts-Surfer.de. Архивирано од изворникот на 2007-03-09. Посетено на 2007-03-14.
 5. „Evanescence albums and singles charts“. Charts.org.bz. Посетено на 2007-03-14.
 6. „Evanescence Swiss albums and singles charts“. HitParade.ch. Посетено на 2007-03-14.