Wind-up Records е издавачка куќа која се наоѓа во Њујорк. Формирана е од Алан и Диана Мелтзер во 1997 година.

Wind-up Records
Основана 1997
Основач Стив Лернер
Алан Мелтзер
Дистрибутер Sony Music
EMI (Outside North America)
Warner Music (Canada)
Жанр Хард рок
Алтернативен рок
Инди рок
Пост-гранџ
Алтернативен метал
Земја на потекло САД

СоработувачиУреди

Според официјалната страница на Wind-up од 30-ти октомври, 2010.[1]

Претходни артистиУреди

СаундтраковиУреди


НаводиУреди

  1. „Wind-up Records“. Winduprecords.com. конс. September 2, 2010. 
  2. 12 Stones Leave Wind-Up“, „antiMusic.com“, 24 август 2010 (посет. 3 септември 2010 г).

Надворешни врскиУреди