Вилијам „Роки“ Греј (анг.William "Rocky" Gray, роден 2 јули 1974 во Џексонвил, Арканзас, САД) е тапанар и гитарист кој бил дел од сцената на метал сцената во Арканзас уште од раните 1990-ти. Тој е најпознат како водечки гитарист на бендот, Living Sacrifice и тапанар на бендот, We Are the Fallen.[2] Тој исто така свири на тапани за бендовите Soul Embraced, Mourningside, и Machina, а тој е и еден од формирачите на рок бендот Evanescence. Греј е оженет со Ренè Греј и има две деца со неа, Абрахам и Мадисон. Моментално живее во Литл Рок, Арканзас.

Роки Греј
Родено имеВилијам Греј
Роден(а)2 јули 1974
Џексонвил (Арканзас), САД
ЖанровиАлтернативен метал, христијански метал, дет метал
ЗанимањаМузичар, текстописец
ИнструментиТапани
Гитара
Бас
Клавир
Вокал
ИздавачиUniversal Republic,[1] Solid State
СоработнициLiving Sacrifice, Soul Embraced, Mourningside, We Are the Fallen, Evanescence

НаводиУреди

  1. Universal Republic Records Signs New Rock Band We Are the Fallen“, „Reuters“, 28 октомври 2009.
  2. Carly Smithson to join forces with ex-Evanescence musicians to become the Fallen“, LA Times, 18 јуни 2009 (посет. 18 јуни 2009 г).

Надворешни врскиУреди