449 Хамбурга

астероид

449 Хамбурга — голем астероид од главениот појас откриен од страна на германските астрономи Макс Волф и Арнолд Швасман на 31 октомври 1899 година во Хајделберг. Калсифициран е како астероид од спектрален тип C и најверојатно се состои од прости јаглеродни соединенија.

449 Хамбурга
Откривање
ОткривачМакс Волф,
Арнолд Швасман
Откриено31 октомври 1899
Ознаки
Наречена по
Хамбург
1899 EU
Главен појас
Орбитални особености[1]
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Афел447,271 Gm (2,99 ае)
Перихел316,498 Gm (2,116 ае)
381,884 Gm (2,553 ае)
Занесеност0,171
1489,704 d (4.08 a)
18,64 km/s
197,752°
Наклон3,09°
86,045°
46,353°
Физички особености
Димензии66,76 ± 4,82[2] km
Маса(1,57 ± 1,40) × 1018[2] kg
Спектрален тип
C
9,79[3]

Во 1990-ите НАСА размислувала да испрати вселенско летало до астероидот, во соработка со претпријатијето Мекдоналдс.[4]

Било предвидено дека 449 Хамбурга ќе биде во оклутација на ѕвездата HIP 1424 во јули 2013 година 2013.[5]

Орбита на астероидот 449 Хамбурга и неговата положба во Сончевиот Систем

Наводи уреди

  1. Yeomans, Donald K., „449 Hamburga“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-03-25.
  2. 2,0 2,1 Carry, B. (December 2012), „Density of asteroids“, Planetary and Space Science, 73, стр. 98–118, arXiv:1203.4336, Bibcode:2012P&SS...73...98C, doi:10.1016/j.pss.2012.03.009. See Table 1.
  3. Warner, Brian D. (December 2007), „Initial Results of a Dedicated H-G Project“, Bulletin of the Minor Planets Section of the Association of Lunar and Planetary Observers, 34, стр. 113–119, Bibcode:2007MPBu...34..113W.
  4. „Mars rover Curiosity's other mission: publicity machine - December 5, 2012“. Архивирано од изворникот на 2013-01-15. Посетено на 2015-02-09.
  5. „Asteroid Occultation Updates“. Архивирано од изворникот на 2013-01-07. Посетено на 2019-02-08.