391 Ингеборг

астероид

391 Ингеборг — релативно голем астероид кој минува низ орбитата на Марс кој бил откриен од Макс Волф на 1 ноември 1894 година во Хајделберг. Кога бил откриен истиот е набљудуван неколку недели, и последователни набљудувања биле направени во 1901 и 1904 година.[2]

391 Ингеборг
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено1 ноември 1894
Ознаки
1894 BE
Минува преку орбитата на Марс[1][2]
Орбитални особености
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Афел453,512 Gm (3,032 ае)
Перихел240,489 Gm (1,608 ае)
347,0 Gm (2,32 ае)
Занесеност0,307
1290,318 ден (3,53 a)
19,09 km/s
90,212°
Наклон23,17°
213,006°
146,554°
Физички особености
Димензии18 - 40 km[3]
Масанепозната
Средна густина
непозната
непозната
непозната
26,4 ч[1]
Албедонепознато
Температуранепозната
Спектрален тип
S
10,8[1]

Со апсолутна величина од 10,8,[1] астероидот има пречник од 18–40 км.[3] Други поголеми астероиди кои ја пресекуваат орбитата ан Марс се 132 Ефра (43 км.), 323 Брусија (36 км.), и 2204 Лили (25км.).

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „JPL Small-Body Database Browser: 391 Ingeborg (1894 BE)“. Jet Propulsion Laboratory.
  2. 2,0 2,1 „(391) Ingeborg = A894BE = 1934 A“. IAU Minor Planet Center. Посетено на 2014-06-23.
  3. 3,0 3,1 „Absolute Magnitude (H)“. NASA/JPL. Архивирано од изворникот на 2013-07-09. Посетено на 2014-06-24.

Надворешни врски

уреди