180. меридијан (наречен и „антимеридијан“) — меридијанот кој лежи 180° источно или западно од нултиот меридијан што минува низ Гринич, Англија. Тој е заеднички за источната и западната географска ширина. Се користи како основа за меѓународната датумска граница бидејќи минува главно низ отворените водни пространства на Тихиот Океан. Но линијата минува и копнено, и тоа низ Русија, Фиџи и Антарктикот.

Линија преку Земјата
180°
180. меридијан
Меѓународната датумска граница скршнува долж 180. меридијан

Започнувајќи од Северниот Пол, па јужно сè до Јужниот Пол, 180. меридијан минува низ:

Координати
(прибл.)
Земја, територија, море Белешки
90°0′N 180°0′E / 90.000° СГШ; 180.000° ИГД / 90.000; 180.000 (Северноледен Океан) Северноледен Океан
71°32′N 180°0′E / 71.533° СГШ; 180.000° ИГД / 71.533; 180.000 (Russia)  Русија Врангелов Остров
70°58′N 180°0′E / 70.967° СГШ; 180.000° ИГД / 70.967; 180.000 (Чукотско Море) Чукотско Море
68°59′N 180°0′E / 68.983° СГШ; 180.000° ИГД / 68.983; 180.000 (Russia)  Русија Чукотски автономен округ
65°02′N 180°0′E / 65.033° СГШ; 180.000° ИГД / 65.033; 180.000 (Берингово Море) Берингово Море
52°0′N 180°0′E / 52.000° СГШ; 180.000° ИГД / 52.000; 180.000 (проток Амчитка) проток Амчитка Минува веднаш источно од островот Семисопочни, Алјаска,  САД (51°57′N 179°47′E / 51.950° СГШ; 179.783° ИГД / 51.950; 179.783 (остров Семисопочни))
51°0′N 180°0′E / 51.000° СГШ; 180.000° ИГД / 51.000; 180.000 (Тихи Океан) Тихи Океан Минува веднаш источно од атолот Нукулаелае,  Тувалу (9°25′S 179°52′E / 9.417° ЈГШ; 179.867° ИГД / -9.417; 179.867 (атол Нукулаелае))
Минува веднаш западно од островот Тикомбија,  Фиџи (15°43′S 179°59′W / 15.717° ЈГШ; 179.983° ЗГД / -15.717; -179.983 (Тикомбија))
16°9′S 180°0′E / 16.150° ЈГШ; 180.000° ИГД / -16.150; 180.000 (Фиџи)  Фиџи Островите Вануа Леву, Раби и Тавеуни
16°59′S 180°0′E / 16.983° ЈГШ; 180.000° ИГД / -16.983; 180.000 (Тихи Океан) Тихи Океан Минува веднаш источно од островот Моала,  Фиџи (18°33′S 179°57′E / 18.550° ЈГШ; 179.950° ИГД / -18.550; 179.950 (Moala))
Минува веднаш западно од островот Тотоја,  Фиџи (19°0′S 179°52′W / 19.000° ЈГШ; 179.867° ЗГД / -19.000; -179.867 (Тотоја))
Минува веднаш источно од островот Матуку,  Фиџи (19°10′S 179°47′E / 19.167° ЈГШ; 179.783° ИГД / -19.167; 179.783 (Матуку))
60°0′S 180°0′E / 60.000° ЈГШ; 180.000° ИГД / -60.000; 180.000 (Јужен Океан) Јужен Океан
78°13′S 180°0′E / 78.217° ЈГШ; 180.000° ИГД / -78.217; 180.000 (Антарктика) Антарктик Росова Зависност, под управа на Нов Зеланд Нов Зеланд
180° меридијан во Тавеуни, Фиџи

Овој меридијан исто така минува помеѓу (но не особено блиску до):

Поврзано

уреди