Северен Остров (англиски: North Island, маорски: Te Ika-a-Māui) — еден од двата главни острова на Нов Зеланд, од кои другиот е Јужниот Остров.[1] Островот зафаќа површина од 113.729 км2 [2], и како таков е 14-тиот остров по големина во светот.

Северен Остров
North Island
Te Ika-a-Māui
Сателитска снимка на Северниот Остров
Географија
МестоНов Зеланд
Координати38°24′S 175°43′E / 38.400° ЈГШ; 175.717° ИГД / -38.400; 175.717
Површина113.729 км2
Подреденост по површина14.
Највисоко издигнување2.797 м
Највисока точкаРуапеху
Управување
Нов Зеланд
Најголема населбаОкленд (pop. 1,628,900)
Демографија
Население3,749,200 (June 2018)
Густина0,0 /km2 (0 /sq mi)

На Северниот Остров се наоѓаат неколку важни градови како најголемиот во државата, Окленд, и главниот град Велингтон кој се наоѓа на јужниот крај од островот. Околу 76% од населението на Нов Зеланд живее на Северниот Остров.

Според преданијата на маорската митологија, Северниот и Јужниот Остров потекнуваат од времето на Мауи, кој бил полубог. Тој рибарел заедно со браќата од нивниот чун (Јужниот Остров) и фатил голема риба која ја извлекол од морето. Додека вниманието му било свртено на нешто друго, браќата на Мауи се истепале за рибата и така ја распарчиле. Оваа голема риба станала Северниот Остров и затоа на маорски тој е наречен Te Ika-a-Māui („Рибата на Мауи“). Се сметало дека планините и долините се резултат на парчосувањето на рибата при борбата помеѓу браќата.[3]

Региони на Северниот Остров уреди

Северниот Остров, и околните острови и територијални води ги покриваат девет региони.

Градови на Северниот Остров уреди

(помали населени места може да се најдат на Список на градови во Нов Зеланд.)

Географски поими уреди

Наводи уреди

  1. На некои карти од XIX век, Северниот Остров е наречен New Munster (Нов Манстер).
  2. Статистика Нов Зеланд Geography - physical features Архивирано на 30 ноември 2006 г.
  3. Сè до раниот XX век, друго маорско име за Северниот Остров било Аотеароа. Денес името Аотеароа се однесува на целиот Нов Зеланд.

Координати: 38°24′Ј, 175°43′И