Шуленберг во Горен Харц

Шуленберг во Горен Харц (германски: Schulenberg im Oberharz) — село и поранешна општина во округот Гослар, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од градот Клаустал-Целерфелд.

Шуленберг во Горен Харц
Место во Клаустал-Целерфелд
Шуленберг погледнат од браната Окер
Шуленберг погледнат од браната Окер
Грб на Шуленберг во Горен Харц
Шуленберг во Горен Харц is located in Германија
Шуленберг во Горен Харц
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гослар
Град Клаустал-Целерфелд
Место единици 4
Основни податоци
Површина 1,75 км2
Надм. височина 490 м
Население 285  (31 декември 2013)
 - Густина 163 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GS
Пошт. бр. 38707
Повик. бр. 05329
Портал www.samtgemeinde-
oberharz.de
Координати 51°50′10″N 10°26′6″E / 51.83611° N; 10.43500° E / 51.83611; 10.43500Координати: 51°50′10″N 10°26′6″E / 51.83611° N; 10.43500° E / 51.83611; 10.43500