Дилштет (германски: Dillstädt) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Дилштет
Селската црква во Дилштет
Селската црква во Дилштет
Грб на Дилштет
Дилштет во рамките на Германија
Дилштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Долмар-Залцбрике
Градоначалник Лијане Бах (независна)
Основни податоци
Површина 13,96 км2
Надм. височина 340 м
Население 774 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98530
Повик. бр. 036846
Портал www.dillstaedt.de
Местоположба на Дилштет во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°35′N 10°32′E / 50.583° СГШ; 10.533° ИГД / 50.583; 10.533Координати: 50°35′N 10°32′E / 50.583° СГШ; 10.533° ИГД / 50.583; 10.533

ГеографијаУреди

Дилштет се наоѓа на реката Хазел, во јужниот дел на Тириншката Шума, помеѓу Зул и Мајнинген.

Неговото име потекнува од божицата Холе или Холда.[2]

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. G. Altenkirch: Vom Hel-Berg zum Hölschberg. In: Saarpfalz-Kalender. 2007, ISSN 1614-9084 .

Надворешни врскиУреди