Шенберг (Холштајн)

Шенберг (германски: Schönberg) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на брегот на Балтичкото Море, околу 17 километри североисточно од Кил и 26 километри северно од Плен. Општината претставува слободна и била надвор од општинската заедница Пробштај до 1 јануари 2008 година, иако и тогаш и сега е административно седиште на општинската заедница.

Шенберг
Општинската библиотека, поранешна аптека
Општинската библиотека, поранешна аптека
Грб на Шенберг
Шенберг (Холштајн) во рамките на Германија
Шенберг (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Вилфрид Цурштрасен (СДП)
Основни податоци
Површина 11,64 км2
Надм. височина 11 м
Население 6.347 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 545 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24217
Повик. бр. 04344
Портал www.schoenberg.de
Местоположба на Шенберг во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°23′44″N 10°22′19″E / 54.39556° СГШ; 10.37194° ИГД / 54.39556; 10.37194Координати: 54°23′44″N 10°22′19″E / 54.39556° СГШ; 10.37194° ИГД / 54.39556; 10.37194

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди