Шенберг (Мекленбург)

Шенберг (германски: Schönberg) — град во округот Северозападен Мекленбург, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на 16 километри источно од Либек и 7 километри од Дасовското Езеро. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Шенбергер Ланд.

Шенберг
Гимназија Ернст Барлах во Шенберг
Гимназија Ернст Барлах во Шенберг
Грб на Шенберг
Шенберг (Мекленбург) is located in Германија
Шенберг (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Шенбергер Ланд
Градоначалник Михаел Хајнце
Основни податоци
Површина 38,09 км2
Надм. височина 7 м
Население 4.751 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 125 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23923
Повик. бр. 038828
Портал www.stadt-schoenberg.de
Местоположба на градот Шенберг во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°51′N 10°55′E / 53.850° N; 10.917° E / 53.850; 10.917Координати: 53°51′N 10°55′E / 53.850° N; 10.917° E / 53.850; 10.917

ИсторијаУреди

Првото официјално спомнување на градот Шенберг било во 1219 година, а кратко подоцна станал резиденција на Епископијата Рацебург.

Шенберг бил окупиран од Црвената армија и станал дел од Источна Германија. Во близина на железничката станица во градот се наоѓаат советски гробишта.

Збратимени градовиУреди

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Шенберг е збратимен со следниве градови:

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди