Отвори го главното мени

Северозападен Мекленбург (германски: Nordwestmecklenburg) — округ (Kreis) во северозападниот дел на сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на брегот на Балтичкото Море и се граничи со сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн на запад. Се граничи со (од исток надесно) окрузите Росток, Лудвигслуст-Пархим и слободниот град Шверин, округот Лауенбург и слободниот град Либек во Шлезвиг-Холштајн. Административното седиште на округот е во градот Висмар.[2]

Северозападен Мекленбург
Landkreis Nordwestmecklenburg

Округ
Грб на Северозападен Мекленбург Landkreis Nordwestmecklenburg
Грб
Mecklenburg-Vorpommern NWM 2011.svg
Земја Германија
ПокраинаМекленбург-Западна Померанија
Адм. цент.Висмар
Површина
 • Вкупна2.117 км2 (817 ми2)
Население (31 декември 2016)[1]
 • Вкупно156.825
 • Густина74/км2 (190/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Рег. таб.NWM, GDB, GVM, WIS
Висмар: HWI
Мреж. местоnordwestmecklenburg.de

ГеографијаУреди

Округот е сместен во триаголник помеѓу градовите Либек, Росток и Шверин. На север се простира балтичкиот брег со малиот остров Пел; две големи езера се делумно сместени во Северозападен Мекленбург: источната половина на Шалското Езеро (23 км²) на западната граница и северната половина на Шверинското Езеро (63 км²) на југ, како и едно помало езеро, Меховско Езеро (1,6 км²).

ИсторијаУреди

Округот бил создаден во 1994 година со спојување на претходните окрузи Гадебуш, Гревесмилен и Висмар и помали делови на окрузите Штернберг и Шверин-Ланд. При административната реформа во 2011 година, бил споен со поранешниот слободен град Висмар.[2] Името на округот било одлучено на референдум на 4 септември 2011 година.[3]

Градови и општиниУреди

Слободни градови Слободни општини
 1. Гревесмилен
 2. Висмар
 1. Пел
Општински заедници
 1. Бад Клајнен
 2. Барнеков
 3. Бобиц
 4. Дорф Мекленбург1
 5. Грос Штитен
 6. Хоен Фихелн
 7. Либов
 8. Метелсдорф
 9. Фенчов
 1. Драгун
 2. Гадебуш1, 2
 3. Кнезе
 4. Крембц
 5. Милен Ајхзен
 6. Рогендорф
 7. Регниц
 8. Фелбекен
 1. Бернсторф
 2. Гегелов
 3. Плишов
 4. Рогенсторф
 5. Ритинг
 6. Штепеництал
 7. Тесторф-Штајнфорт
 8. Упал
 9. Варнов
 1. Болтенхаген
 2. Дамсхаген
 3. Хоенкирхен
 4. Калкхорст
 5. Клиц1, 2
 6. Циров
 1. Алт Метелн
 2. Бризевиц
 3. Крамонсхаген
 4. Далберг-Венделсторф
 5. Готесгабе
 6. Грамбов
 7. Клајн Требов
 8. Либсторф
 9. Лицов1
 10. Перлин
 11. Пингелсхаген
 12. Покрент
 13. Шилдетал
 14. Зехоф
 15. Цикхузен
 1. Бенц
 2. Бловац
 3. Бојенсдорф
 4. Хорнсторф
 5. Крузенхаген
 6. Нојбург1
 1. Бибов
 2. Глазин
 3. Језендорф
 4. Либерсторф
 5. Нојклостер1, 2
 6. Пасзе
 7. Варин2
 8. Цуров
 9. Цизов
 1. Карлов
 2. Дехов
 3. Грос Молцан
 4. Холдорф
 5. Кенигсфелд
 6. Рена1, 2
 7. Рипс
 8. Шлагсдорф
 9. Тандорф
 10. Утехт
 11. Ведендорферзе
 1. Дасов2
 2. Грибен
 3. Грос Зимц
 4. Локвиш
 5. Лидерсдорф
 6. Менцендорф
 7. Ниндорф
 8. Родухелсторф
 9. Шенберг1, 2
 10. Зелмсдорф
1седиште на општинската заедница;2град

НаводиУреди

 1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)
 2. 2,0 2,1 „Административна реформа во Мекленбург-Западна Померанија“. конс. 5 септември 2011. 
 3. „Резултати од референдумот“. конс. 5 септември 2011. 

Надворешни врскиУреди