Шемси паша (османски турски: شمسي أحمد پاشا; умрел 5 март 1580 година)[1] беше истакнат отомански благородник и Бејлербеј кој зазеде неколку високи позиции, служејќи во различни фази како османлиски генерален гувернер на провинции во Дамаск, Анадолија и Румелија.[1][2]

Шемси
паша
Беглербег на Анадолија
На должноста
1564–1569
Султан Сулејман I
Султан Селим II
Беглербег на Румелија
На должноста
1562–1564
Султан Сулејман I
Беглербег на Дамаск
На должноста
1552–1555
Султан Сулејман I
Лични податоци
Роден(а) Candaroğlu Sultanzade Şemsi Ahmed Pasha
Болу, Анадолија, Отоманска империја
Починал(а) 5 март 1580 година
Константинопол, Отоманска империја
Националност Отоман
Деца Фахреннис Хатун
Махмуд Паша
Мустафа бег
Установа Ендерун
Вероисповед ислам
Воена служба
Припадност  Османлиско Царство
Род  Османлиска војска
Траење 1552 – 1569

Потекло уреди

Роден во Болу,[1][2] во отоманската провинција Анадолија, Шемси паша беше син на Мирза Мехмед Паша, од кнежевската династија Јандарогулар,[1][2][3] што царуваше во кнежевството на Ефлани, Кастамону и Синоп, и потомок на Шемседин Јаман Јандар Бег.[1][2][3][4]

Неговата мајка беше şахниса султан од Отоманска династија, беше најстарата ќерка на şехзаде Абдула, син на отоманскиот султан Бајезид II Втори,[1][2][5] син на Мехмед Освојувачот.

Живот уреди

Подигнат во империјалната резиденција на тој период, Топкапи-сарај, Шемси Паша присуствуваше на престижната отоманска школа Ендерун,[6] а во семејната традиција, учествуваше во разни отомански воени кампањи, особено опсадата на Шигетвир во 1566 година заедно со Сулејман Величествениот, покрај освојувањето од неколку тврдини низ цела Европа.[5] За време на владеењето на Сулејман I, Шеми Паша служеше како Бејлербеј.[7]

Широко познат како голем ловец, Шемси Паша беше назначен за ловечки придружник од султанот Мурад III.[5]

По својата служба, тој го замолил реномираниот отомански империјален архитект Мимар Синан да изгради џамија и комплексот во близина на неговото главно седиште, палатата Шемси Паша на брегот на Босфор во Констанинопол. Theамијата на Шемси Паша е една од најмалите џамии на делата на Мимар Синан во градот, но сепак е една од најпознатите поради комбинација на неговите минијатурни димензии и локацијата на водата. Се споменува како главен пример на вештината на Мимар Синан во органски мешање на архитектурата со природниот пејзаж.[8]

Потомство уреди

Шемси Паша имаше три деца, од кои една ќерка и два сина:[1]

Ќерка

Фахреннис Хатун[1]

Синови

Махмуд Паша[1]

Мустафа бег[1]

Наводи уреди

 1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 Afyoncu, Erhan (2010). „ŞEMSİ AHMED PAŞA“. Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Ansiklopedisi (турски). 38. TDV İslâm Araştırmaları Merkezi. стр. 527–529.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Beg, İsmail. Hulviyyât-ı Sultânî (Fiqh) (турски).
 3. 3,0 3,1 „CANDAROĞULLARI“. TDV İslâm Ansiklopedisi (турски). Посетено на 2023-08-05.
 4. „Candar Dynasty | Ottoman Empire, Anatolia, Seljuks | Britannica“. www.britannica.com (англиски). Посетено на 2023-08-05.
 5. 5,0 5,1 5,2 Darke, Diana (2018). The Merchant of Syria: A History of Survival (англиски). London: Hurst & Company. стр. 31-35. ISBN 978-1-84904-940-5.
 6. Bayraktar, Nimet (1982). „Şemsi Ahmed Paşa; Hayatı ve Eserleri“. Edebiyat Fakültesi Tarih Dergisi (33): 99–114.
 7. İnbaşı, Mehmet (2005). „Şemsi Paşa Vakfiyesi“. Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Dergisi (турски) (Zekeriya Kurşun v.dğr.. изд.). İstanbul. I (27): 182–190, 257–270.
 8. Necipoğlu, Gülru; Sinan; Arapi, Arben N.; Günay, Reha (2011). The Age of Sinan: Architectural Culture in the Ottoman Empire (Repr. with corr. изд.). London: Reaktion Books. стр. 452–498. ISBN 978-1-86189-253-9.

Наводи уреди

 • Kuran, Aptullah. 1986. Mimar Sinan. Istanbul: Hürriyet Vakıf Yayınları, p. 193–196.
 • Gültekin, Gülbin. 1994. "Semsi Pasa Külliyesi." In Dünden Bugüne Istanbul Ansiklopedisi. Istanbul: Tarih Vakfi, VII, p. 158–159.
 • Necipoglu, Gülru. 2005. The Age of Sinan: Architectural Culture in the Ottoman Empire. London: Reaktion Books, p. 452–498.