Синоп (турски: Sinop) — покраина во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Синоп . Покраината има 185 891 жители (2006) и површина од 5862 км2. Разделена е на 9 окрузи.

Sinop
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Sinop во Турција
Местоположба на покраината Sinop во Турција
ЗемјаТурција
Регионрно море
Површина
 • Total5,862 км2 (2,263 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total202.740
 • Густина35,000/км2 (90,000/ми2)
Повик. бр.0484
Рег. таб.57

Наводи уреди

42°01′33″N 35°08′35″E / 42.02583° СГШ; 35.14306° ИГД / 42.02583; 35.14306